Za Západočeskou univerzitu v Plzni (ZČU) podepsal memorandum 6. května prorektor pro vnější vztahy Jan Váně, za americký Stevens Institute of Technology (SIT v New Jersey) Constantine Chassapis, viceprezident pro akademické záležitosti. „Jsem rád, že právě naše univerzita hostí tuto událost v den připomínky osvobození Plzně. Ještě více mě však těší, že se k této historické události obracíme čelem k budoucnosti – prostřednictvím vědecké spolupráce,“ uvedl Jan Váně a dodal: „ZČU přispívá k rozvoji kvantových technologií, od výzkumu materiálů až po jejich praktické aplikace. Tato spolupráce je pro nás důležitá nejen vědecky, ale i symbolicky.“
„Nejde jen o memorandum na papíře. Je to rámec, který už nyní naplňujeme obsahem. Při předchozích online jednáních a včerejší návštěvě jsme konkrétně hovořili o double degree programech a možném společném výzkumu,“ uvedl Petr Kavalíř, ředitel výzkumného centra NTC ZČU a zvláštní zmocněnec Úřadu vlády pro kvantové technologie. „Kontakt při loňské návštěvě USA navázal ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek a velmi rychle se ukázalo, že si vzájemně máme co nabídnout,“ doplnil.
Workshop PILSEN 80, který se věnoval tématům svobody, vědecké spolupráce a transatlantických vztahů od historických souvislostí po současné výzvy a příležitosti, připravilo v Západočeském muzeu v Plzni výzkumné centrum NTC ZČU ve spolupráci s Americkým centrem Plzeň a Fakultou filozofickou. Program vedený v angličtině byl otevřen odborníkům, studentům i široké veřejnosti. Věnoval se svobodě, vědecké spolupráci a transatlantickým vztahům, a to jak z historické, tak současné perspektivy.
Konferenci otevřela novinářka Pavlína Horáková. Úvodní přednášku o historickém kontextu přednesl historik Roman Kodet z Fakulty filozofické ZČU. Připomněl klíčové momenty druhé světové války, roli plzeňské zbrojovky, osvobození města americkými a belgickými jednotkami i současné symboly připomínající americké vojáky – například logo indiána v dresech hokejové Škody Plzeň.
Odezvu mezi zúčastněnými vyvolala vystoupení expertů na vědeckou diplomacii. Bývalý velvyslanec Michael Žantovský upozornil na osobnosti českého původu, které ovlivnily americkou kulturu, politiku i byznys, a připomněl také podporu československých disidentů ze strany USA. Například starostu Chicaga Antonína Čermáka, který byl smrtelně zraněn při atentátu na prezidenta Roosevelta. Zmínil také podnikatele, kteří ovlivnili americkou gastronomii a byznys – například Josefa Kroutila, jenž měl zásadní podíl na vzniku texaské barbeque kultury, nebo Raye Kroce, jehož předci pocházeli z Břas u Rokycan a který proměnil McDonald's v globální značku. Přidal i další příklady českých stop v USA, včetně pomoci amerických kruhů československým disidentům.
Workshop nabídl i praktické informace. Daniela Lukavská z Amerického centra Plzeň představila studentům možnosti studia v USA včetně stipendií Fulbrightovy komise. Profesor Chassapis ze Stevens Institute představil konkrétní příležitosti pro Ph.D. studium a spolupráci se ZČU. Mnozí studenti využili pauzu k individuálním konzultacím.
Před samotnou konferencí navštívila ZČU delegace z americké univerzity vedená Costasem Chassapisem. Doprovázeli ho Cristina Comaniciu, Joe Huang, Xiaofeng Qian a Chunlei Qu. Společně s nimi dorazili také profesor Miloš Nesládek z Univerzity v Hasseltu a vědecký atašé Jan Chmelík. Delegace navštívila výzkumná centra NTC, RICE a NTIS a jednala o možnostech studentské i výzkumné spolupráce. V rámci programu vystoupili i vědci z obou institucí s prezentacemi zaměřenými na kvantový výzkum a nové technologie.
Daniela Lukavská a Constanti Chassapis podávají informace o možnostech studia v USA při konferenci PILSEN 80.
Michael Žantovský hovořil na konferenci PILSEN 80 o českých kořenech v USA a česko-americké spolupráci.
Návštěva zástupců Stevens Istitute of Technology na Západočeské univerzitě v Plzni.
Návštěvy na Západočeské univerzitě v Plzni se zúčastnili zástupci Stevens Institute of Technology – Costas Chassapis , Cristina Comaniciu , Joe Huang, Xiaofeng Qian a Chunlei Qu. Mezi speciálními hosty byli Miloš Nesládek z Univerzity v Hasseltu a Jan Chmelík z české ambasády ve Washingtonu. Za ZČU se setkání účastnili Jiří Kohout, Petr Kavalíř, Miroslav Holeček, Luděk Hynčí, Pavel Novák, Jan Michalík a Romana Suchá.
Costas Chassapis, Cristina Comaniciu a Joe Huang při návštěvě Slavností svobody v Plzni u příležitosti 80. výročí osvobození.
Nové technologie - výzkumné centrum |
Dita Sládková |
13. 05. 2025 |