Cesta do vesmíru může začít i v univerzitní dílně

FST Studentská aktivita Věda a výzkum

Raketové motory, miniaturní satelity i prototypy vozítek určených pro průzkum cizích planet – třeba Marsu. To byla jen některá z témat mezioborové studentské konference Space Night, kterou hostil 25. dubna na půdě Fakulty strojní ZČU domácí tým UWB Robotics.

Na konferenci dorazili zástupci studentských týmů zabývajících se kosmonautikou z celé České republiky. Je to pro ně příležitost ke sdílení know-how, vzájemné inspiraci i navázání spolupráce.

Hostitelský tým UWB Robotics využil této příležitosti k představení nového modelu robotického roveru Camelus1, který vyvinul pro mezinárodní soutěž Anatolian Rover Challenge. Ta simuluje robotizovanou misi na Mars a na Měsíc. K problematice roverů přispěl svým vystoupením i tým RoverOVA z Fakulty strojní VŠB-TUO Ostrava, jenž patří mezi průkopníky této disciplíny v Česku. Přinesl cenný historický i praktický kontext vývoje mobilních robotů ve stylu marsovských vozítek.

Tematický záběr konference byl široký a netýkal se jen roverů. Tým Yspace z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně seznámil přítomné s nejnovějším vývojem v oblasti studentských družic typu CubeSat, zatímco CTU Space Research z Fakulty strojní ČVUT v Praze představil své přípravy na soutěž European Rocketry Challenge. O raketových palivech i nové raketě mluvil zástupce Czech Rocket Society, zájmového sdružení nadšenců do raket z celé republiky, a nabídl zároveň technické postřehy z oblasti bezpečnosti a materiálových experimentů. 

Tým LASAR vyvinul první český studentský satelit a plánuje ho využít k popularizaci kosmonautiky na školách prostřednictvím radioamatérských projektů. LASAR tvoří skupina převážně středoškoláků, která loni na mezinárodní soutěži v texaském Houstonu získala ocenění za projekt dálkové opravy spojení s nefunkčními satelity; jednu z cen obdržela přímo od odborné poroty z NASA. Součástí týmu je například i plzeňská studentka 4. ročníku gymnázia na Mikulášském náměstí Anna Krebsová, která se konference na Fakultě strojní rovněž zúčastnila. 

„Konference Space Night dokládá, že kosmické inženýrství v podání studentů není jen technika, ale především vzájemně se podporující komunita. Atmosféra na setkání byla plná energie, sdílené motivace a společné víry, že cesta do vesmíru může začít i v univerzitní dílně nebo garáži,“ řekl vedoucí plzeňského týmu a student doktorského programu na Fakultě strojní Václav Mašek. Ten se s kolegy pravidelně zapojuje do popularizačních akcí, jako jsou Dny vědy a techniky nebo Noc vědců ZČU, Inovujeme Plzeň či prezentace na středních školách. Rádi přivítají i další zájemce o vesmír – ti se můžou hlásit prostřednictvím webu UWB Robotics nebo týmového Instagramu.

Účastníky podpořil také děkan Fakulty strojní Vladimír Duchek, který ocenil nejen technickou úroveň studentských projektů, ale i jejich význam pro popularizaci vědy a spolupráci napříč obory. 


Konference Space Night byla realizována s využitím Grantové podpory aktivit studentů (GRAS) Západočeské univerzity v Plzni. 

Galerie


Fakulta strojní

Kamila Kolářová

30. 04. 2025