Ridha Eddhib reprezentoval ZČU na prestižním setkání mladých vědců s laureáty Nobelovy ceny

Studující Úspěchy Věda

Potkat nositele Nobelovy ceny se člověku nepoštěstí každý den. Ridha Eddhib z NTC a FAV ZČU jich během prestižního setkání mladých vědců s laureáty Nobelovy ceny potkal hned několik. Jako jeden ze sedmi vybraných tam přednesl výsledky svého výzkumu.

Letošní 73. Lindau Nobel Laureate Meeting, zaměřený na fyziku, přilákal také zástupce Západočeské univerzity v Plzni, Ridhu Eddhiba. Ridha, působící na NTC a studující na Katedře fyziky Fakulty aplikovaných věd, měl druhý den setkání tu čest prezentovat výsledky svého výzkumu v oblasti umělé inteligence jako jeden ze sedmi vybraných mladých vědců. Svůj výzkum provádí pod vedením profesora Jana Minara na NTC a zaměřuje se na strojové učení pro modelování špičkových spektroskopických metod.

Lindau Nobel Laureate Meetings se konají každoročně ve městě na břehu Bodamského jezera a přitahují přibližně 600 mladých vědců do 35 let a 30 až 40 laureátů Nobelovy ceny. Tato setkání poskytují platformu pro výměnu znalostí a zkušeností mezi generacemi, kulturami a vědeckými disciplínami. Každý rok se střídavě zaměřují na fyziku, chemii a fyziologii/medicínu, přičemž každých pět let se koná interdisciplinární setkání a každé tři roky se zaměřuje na ekonomické vědy.

„Bylo to velmi inspirativní setkání. Formát přednášek, diskuzí a workshopů podněcoval výměnu znalostí mezi laureáty Nobelovy ceny a mladými vědci. Měl jsem možnost promluvit si se sirem Konstantinem Novoselovem o nanotechnologiích, s Anne L’Huillier o attosekundových laserech a s Williamem Phillipsem o filozofii a umělé inteligenci. Tato zkušenost byla nezapomenutelná. Doufám, že se příště zúčastním jako laureát Nobelovy ceny,“ říká s úsměvem Ridha Eddhib.

Ridha Eddhib pochází z Tunisu, kde vystudoval Vysokou školu v Kartágu, a následně absolvoval stáž na Universität Rostock v Německu. Na NTC se specializuje na strojové učení a spektroskopii fotoelektronové emise, zejména na 2D materiálech. Je zapojen do doktorského programu Evropská spektroskopická laboratoř pro modelování materiálů budoucnosti – EUSpecLab, který je podporován stipendijním programem Evropské unie Akce Marie Skłodowska-Curie.

Na závěr letošního setkání v Lindau podepsalo 30 laureátů Nobelovy ceny za fyziku a chemii „Mainauskou deklaraci 2024 o jaderných zbraních“, která varuje před jejich použitím a hrozbou pro existenci lidské civilizace. Signatáři deklarace v ní urgentně varují před použitím jaderných zbraní, které by mohlo vést k zániku lidské civilizace. 


Galerie


Ridha Eddhib z NTC ZČU prezentuje na 73. Lindau Nobel Laureate Meeting

Ridha Eddhib z NTC ZČU s Konstantinem Novoselovem, držitelem Nobelovy ceny za fyziku z roku 2010

73. Lindau Nobel Laureate Meeting

Ridha Eddhib z NTC ZČU s Anne L’Huillier, laureátkou Nobelovy ceny za rok 2023

Nové technologie - výzkumné centrum

Dita Sládková

11. 07. 2024