Šlajch & Jerie: Tête à tête

12. prosince, 18:00 - 25. února, 20:00

Galerie Ve Věži, ulice 5. května – Pražská brána, Mělník

Veřejnost Výstava

Mělnická galerie Ve věži představí výstavu o vzájemných inspiracích v komiksové tvorbě mezi dvěma uznávanými autory české komiksové scény Karlem Jerie a Václavem Šlajchem, vedoucím ateliéru Mediální ilustrace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara.

Určeno pro: veřejnost
Více informací na https://www.mekuc.cz/galerie-ve-vezi/oteviraci-doba

Václav Šlajch i Karel Jerie patří k ostříleným matadorům českého komiksu, který si jako znovuobjevené medium razil cestu na výsluní tuzemské kulturní scény počátkem 21. století.

Na mělnické výstavě můžete vidět, že je spojuje víc, než bychom si všichni mysleli a než by si oni dokázali připustit. V minulosti se oba autoři mnohokrát společně účastnili kolektivních výstav. Toto je však vůbec první výstava, kde oba matadoři stanou sobě tváří v tvář. Plakát k výstavě je první vlaštovkou vzájemné spolupráce těchto bravurních kreslířů. A doufejme, že další vlaštovky budou následovat. Třeba společný komiks? Nechme se překvapit.

Výstava zahajuje druhý ročník Mělnického Komiksfestu, jehož program se uskuteční ve dnech 12.–15. 12. 2023.

Václav Šlajch (*1980 v Lounech) vystudoval obor Mediální a didaktická ilustrace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. V současné době na fakultě působí jako vedoucí ateliéru Mediální ilustrace. Vedle tvorby komiksů a ilustrací, které vyšly v řadě knih, se zabývá i malbou. Pravidelně spolupracuje s magazínem AARGH!, do kterého kreslí autorský seriál Lulenka. Několikrát spolupracoval s režisérem Janem Svěrákem, mnoho let ilustroval magazín Maxim a později pravidelně přispíval do Nového prostoru. Je členem České akademie komiksu. Výběr z cen a ocenění: Japan International Manga Award (2021), Muriel (2010, 2021), Grabados por la paz (2018), SUK (2017, 2022), Plaque of Golden Pen Beograd (2019), Umělecká cena města Plzně za výjimečný umělecký počin pro umělce nad 30 let (2023), aj. Výběr z vydaných knih: Štefánik, Příběh pražské bible, Knihovna v komiksu, Tři bratři a další.

Karel Jerie (*1977 v Praze) vystudoval malbu na AVU v Praze v letech 1999–2005 (1999–2001 atelier Antonína Střížka a 2001–2005 atelier Michaela Rittsteina). Vedle malby se věnuje také tvorbě komiksů a ilustrací, jimiž obohatil více jak desítku vydaných knih.

Je členem umělecké skupiny NATVRDLÍ (Karel Jerie, Lukáš Miffek, MICL, Jaroslav Valečka) pod kurátorským vedením Rey Michalové. V roce 2008 získal první cenu v kategorii profesionálů na Mezinárodním festivalu komiksu v Lodži (Polsko) za komiks „Sbohem má lásko“ (scénář Tomáš Prokůpek). V roce 2014 získal cenu Muriel v kategoriích nejlepší kresba a nejlepší lettering za komiks Candide: Král Bulharů. Vydané knihy: Komiksy – Oidipus Rex, (Garamond), Šifra mistra Hanky, (scénář – Tomáš Hibi Matějíček) (Garamond), Trilogie Candide, (BBart), Češi 1968: Jak Dubček v Moskvě kapituloval, (scénář – Pavel Kosatík) vydala Mladá Fronta, Jan Amos v Exilu, (scénář – Denis Jerie) vydalo město Žacléř, Dobříšské pověsti 1 a 2, (scénář Martina Jerie Lukášková). Ilustrace ke knihám Ondřeje Neffa: Barbora a Zlatý robot, Vynález zkázy (Albatros), Ultimus, Hu, Ostrov nesmrtelných a Hvězda mého života (Mysterypress).

Zdroj: Mělnické kulturní centrum

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

12. 12. 2023, 18:00

12 Září