Kvantová fyzika, právo, programování nebo pěvecká výchova. Každý, kdo má zájem, si nově na ZČU může sestavit vlastní rozvrh, a to maximálně z 30 kreditů na semestr — což odpovídá běžnému zatížení plnohodnotného studenta. Mimořádné studium tak zpřístupňuje univerzitní výuku široké veřejnosti.
V nabídce jsou desítky předmětů, kromě zmíněných také obecná psychologie, němčina, astronomie, chemická technologie nebo moderní metody výuky geografie. Kurzy jsou řazené do tří kategorií — volnočasové, upskillingové zaměřené na profesní růst a kurzy pro středoškoláky. „Chceme otevřít univerzitu i těm, kteří zrovna nepotřebují nebo nechtějí titul, ale chtějí si rozšířit obzory nebo se posunout v profesi. Taky těm, kteří chtějí zkusit, co obnáší vysokoškolské studium předtím, než se do něj skutečně pustí,“ říká prorektor pro koncepci vzdělávání a záležitosti studujících Jiří Kohout.
Každý předmět má vlastní pravidla pro úspěšné ukončení a řídí se harmonogramem akademického roku. Výuka se tak odehrává v běžných skupinách mezi řádnými studenty a zahrnuje přednášky, semináře i klasické hodnocení. Úspěšní účastníci získají oficiální osvědčení o absolvování.
Mimořádné studium je placené, zpravidla se jedná o několik tisíc korun za semestr dle rozsahu a náročnosti předmětu. Nabízí přesně to, co dnes lidé hledají – cílené vzdělávání bez větší administrativní zátěže. „Zájem o kratší, pružnější formy studia je dlouhodobě na vzestupu. Mimořádné studium může být způsob, jak se profesně posunout, naučit se konkrétní dovednosti nebo se seznámit s novinkami v oboru,“ dodává Jan Topinka, vedoucí odboru celoživotního a distančního vzdělávání ZČU.
Nabídka kurzů se bude každý půlrok obměňovat. Zájemci se totiž mohou hlásit na každý semestr zvlášť. Přihlášky do prvního zimního semestru mimořádného studia přijímá univerzita do 31. srpna 2025. Podrobnosti a seznam kurzů jsou k dispozici na webu.
Celouniverzitní |
Andrea Čandová |
22. 07. 2025 |