Studenti a studentky sbírali medaile na Českých akademických hrách

Sport Studující Úspěchy

Atletika, házená, judo, futsal... V těchto disciplínách se studentkám a studentům dařilo na jubilejním 20. ročníku her v Českých Budějovicích.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích hostila od 15. do 22. června jubilejní 20. ročník Českých akademických her. Největší studentskou sportovní akci organizuje Česká asociace univerzitního sportu vždy spolu s některou vysokou školou a sportovci Západočeské univerzity v Plzni při ní tradičně podávají skvělé výkony a sbírají cenné kovy. Ani letos, kdy 95členná výprava skončila se ziskem 36 bodů na 8. místě, tomu nebylo jinak.

 

Atletika

Čtrnáctičlenná atletická výprava přivezla sedm zlatých, sedm stříbrných a jednu bronzovou medaili. Nejvíce se, jako již tradičně na Českých akademických hrách, dařilo olympioničce Tereze Hrochové (FPR), která si střihla závody na 3 km, 3 km překážek, které vyhrála, a v běhu na 1500 m, kde doběhla druhá.

Dvě individuální medaile přidal ještě sprinter Jakub Rež (FPE) - zlato na 200 m a stříbro na 100 m. Své disciplíny opanovali ještě výškař Josef Adámek (FPE), diskařka Barbora Tichá (FPE), trojskokanka Linda Suchá (FPE) a štafeta žen na 4x100 m.

 

Házená

Házenkáři ZČU po pěti letech slavili na Českých akademických hrách zlato. Ve skupině narazili na tým UK Praha, který porazili 25:21, a tím udělali první krok do finále. Druhý zápas skupiny byl jasnou záležitostí našeho družstva, jednoznačně porazilo VUT Brno 26:18, a ve finále kluci narazili na ČVUT Praha, kterým chtěli vrátit porážku z kvalifikace. Od samého začátku bylo vidět, že si jdou za svým cílem a nedali soupeři žádnou šanci. Výhra 33:27 byla zasloužená a ZČU tak mohla slavit.

 

Judo

I judo ukázalo, že má v Plzni a na Západočeské univerzitě silnou tradici. Judisté sice do Budějovic neodcestovali v nejsilnější sestavě, přesto pět našich reprezentantů vybojovalo čtyři cenné kovy. Stříbro z tatami slavila Adéla Kabourková (FPE), bronz potom Lenka Oravcová (FEK), Petr Finger (FEL) a Petr Pešek (FPE). Pro něj byla bronzová medaile obzvlášť sladká až nečekaná, když v cestě za ní „vyházel“ dva největší favority celé soutěže. 

 

Futsal (muži)

Celý turnaj ve futsale mužů nesl známku vysoké kvality. Naši kluci postoupili do bojů o medaile, kde nejdříve trochu smolně nestačili na Univerzitu Ostrava (pozdější vítěz) a prohráli 1:2, nicméně v boji o třetí místo jim nakonec štěstí přálo a po penaltovém rozstřelu a vítězství nad UK Praha mohli slavit bronzové medaile.

 

Futsal (ženy)

Děvčata ze ZČU vstoupila do turnaje s respektem, protože jim na soupisce chyběly dvě spoluhráčky, ale týmovým výkonem vystoupala až na samotný vrchol. Ze skupiny futsalistky postoupily ze druhého místa, aby v semifinále vyřadily favorizovaný UJEP. Ve finále potom narazily na tým MUNI Brno. Po 40 minutách byl stav zápasu 0:0, a tak musely rozhodnout penalty, při nichž lepší nervy prokázaly právě naše hráčky a mohly se tak radovat z celkového vítězství. Adéla Radová byla navíc vyhlášena nejlepší hráčkou turnaje.

Galerie


Celouniverzitní

Ondřej Vodrážka

24. 06. 2022