24. října, 17:00 - 5. dubna, 15:00
Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, Hradiště 1, Blovice
Vstup: říjen - duben: út - so 9.00 - 15.00 hod.
Určeno pro: veřejnost
Více informací na https://www.muzeum-blovice.cz/navstivte-nas/vstupne/
Odkaz zmizelých židovských komunit se dnes odráží zejména v dochovaných židovských hřbitovech a synagogách. Výstava se snaží představit i méně viditelný kulturně-společenský odkaz, který může předat mnohé naší současné společnosti. Většina Židů z jižního Plzeňska byla během druhé světové války zavražděna v nacistických koncentračních táborech. Příběhy obyvatel židovského původu mohou přispět ke zvýšení povědomí o zaniklých židovských komunitách v celé České republice. Mezi vystavenými exponáty jsou předměty z muzejních i soukromých sbírek, které připomínají konkrétní osobnosti, ale i náboženský či každodenní život.
Ilustrace a komiksy, které uvidíte na výstavě, vznikly pod vedením vedoucí ateliéru Komiks a ilustrace pro děti Marie Kohoutové. Za grafickou podobu výstavy a výstavních panelů stojí Eva Hudečková. Na přípravě expozice se dále podílely tyto kulturní a historické organizace: Židovské muzeum v Praze, Tachovský archivnický a muzejnický spolek (TAMUS), Dům historie Přešticka, Město Kasejovice a řada soukromých subjektů. Výstava je díky spolupráci se Spolkem neslyšících Plzeň, p. s. tlumočena do znakového jazyka.
Školní skupiny budou moci navštívit edukační programy zaměřené na tradiční židovské svátky, zvyky a tradice s nimi spojenými, každodennost židovských komunit a na příběhy (ne)obyčejných lidí židovského původu. V rámci doprovodného programu bude možné se zúčastnit některé z přednášek nebo navštívit vybraná místa paměti židovských komunit jižního Plzeňska s historikem Michalem Červenkou, autorem výstavy.
Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara |
Lenka Thomayer Opatrná |
24. 10. 2024, 17:00 |