Kanadští pěvci opět vystoupí v Divadle J. K. Tyla v Plzni

Výběr oblíbených árií, který zazní v podání pěvců Operního studia Univerzity Britské Kolumbie 18. února, si mohou studenti poslechnout za zvýhodněné vstupné 70 Kč. Zaměstnanci ZČU zaplatí polovinu z původní ceny vstupenky.

Naděje kanadské opery doprovodí operní orchestr DJKT pod taktovkou šéfdirigenta Norberta Baxy, který také pěvce do Plzně přivedl. Milovníci opery se mohou těšit například na árie z Bizetovy Carmen, Pucciniho Toscy, Mozartova Dona Giovanniho, Donizzetiho Nápoje lásky, ale například i na duet Milostné zvířátko ze Smetanovy Prodané nevěsty, zpívaný samozřejmě v originále.

Norbert Baxa je stálým hostem Operního studia UBC, se kterým během dlouholeté spolupráce nastudoval řadu titulů včetně české operní literatury. Pojí ho také dlouholeté přátelství s předsedkyní studia profesorkou Nancy Hermiston, nositelkou Řádu Kanady, která během své pěvecké kariéry účinkovala na mnoha prestižních scénách v USA, Kanadě a Evropě, mimo jiné v Carnegie Hall nebo v Norimberské opeře a několikrát zavítala i do Čech.  „Jezdím do České republiky už 25 let a o plzeňském divadle se vždy mluvilo jako o jedné z předních českých scén,“ uvádí.

O vysoké pěvecké úrovni studentů Operního studia UBC svědčí jejich úspěchy na mezinárodním poli. Například tenorista Philippe Castagner byl v roce 2002 zařazen do prestižního Lindermannova programu Metropolitní opery v New Yorku pro mladé umělce a ztvárnil zde roli Blázna v Bergově Vojckovi. Philippe také vystoupil během prvního koncertu Operního studia UBC v Plzni v roce 2016, pořádaného v rámci celosvětového turné ke 100. výročí založení univerzity. Zdejší divadlo ho okouzlilo a v současnosti zde pravidelně vystupuje jako Princ v Dvořákově Rusalce.  „V Plzni se cítím jako doma, jsou tu velmi přátelští lidé, kteří umějí žít. Musím přiznat, že na New York často nevzpomínám, tady a teď prožívám velmi šťastné období," říká pěvec.

Celouniverzitní

Hana PRAŽÁKOVÁ

18.01.18


Na ZČU promovalo téměř dva tisíce absolventů


Celouniverzitní

87

19.07.18


Na letní škole Homo Economicus poznali studenti vývoj ekonomiky od první republiky po současnost


Fakulta ekonomická

200

16.07.18


Nové uzávěry silničních tunelů z Fakulty elektrotechnické zajistí větší bezpečnost řidičů


Fakulta elektrotechnická

439

28.06.18