Výstava Afrika snů a skutečností po 70 letech dorazila do Káhiry

Dne 30. ledna 2018 byla na půdě českého velvyslanectví v Káhiře pod záštitou české ambasadorky v Egyptě Veroniky Kuchyňové Šmigolové otevřena výstava Afrika snů a skutečností po 70 letech, která je výsledkem spolupráce Fakulty ekonomické a Fakulty filozofické ZČU.

Výstavu, která byla součástí akce „Den s Tatrou“, otevřel proděkan pro vnější vztahy Fakulty ekonomické RNDr. Jiří Preis, Ph.D., jeden ze spoluautorů projektu výstavy. Tento projekt, připomínající výročí 70 let cesty dvojice Hanzelka - Zikmund do Afriky a dokumentující proměny, které se za sedm desetiletí na africkém kontinentu odehrávají, vznikl za významné podpory ZČU na jaře minulého roku. Poté, co byl ke zhlédnutí v prostorách univerzity, nyní putuje po místech, kudy projížděla slavná česká cestovatelská dvojice.

Happeningu v Káhiře, kde Zikmund s Hanzelkou prožili několik klíčových okamžiků na své cestě, se zúčastnili mimo pracovníků českého zastupitelského úřadu také zástupci společnosti TATRA Trucks, a.s., členové polské ambasády v Káhiře, egyptští studenti bohemistiky z káhirské univerzity a také stážisté z řad studentů ZČU, konkrétně z katedry blízkovýchodních studií na FF. Ti se nejen podíleli na organizování celé akce, ale také mohli s egyptskými studenty diskutovat na témata, která výstava akcentuje, jako jsou proměna společnosti v Evropě i v Africe, globalizace či environmentální výzvy současnosti.

Pokud se vše podaří zajistit, příští zastávkou výstavy by mohly být další české ambasády v severní Africe a pak již zastupitelské úřady v jihoafrické Pretorii a v Lusace, hlavním městě Zambie.


Foto: Jiří Preis, Adéla Kovačiková

Galerie


Celouniverzitní

RNDr. Jiří Preis, Ph.D.

05. 02. 2018


Milujme život a chtějme od něj co nejvíce, apeloval Marian Jelínek

Další vzdělávání Přednáška Univerzita

Celouniverzitní

29. 01. 2019

Studentky Fakulty zdravotnických studií navštívily školku pod záštitou ZČU

Beseda Spolupráce Studenti

Fakulta zdravotnických studií

18. 02. 2019

Galerie Ladislava Sutnara prezentuje tvorbu Jaroslava Vančáta

Univerzita Veřejnost Výstava

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

11. 02. 2019