Tým studentů ZČU představil pátou generaci vozu Formula Student

Racing Team Pilsen, složený ze studentů všech tří technických fakult Západočeské univerzity v Plzni, představil ve středu 27. června nový model studentské formule s označením UWB05.

„Hlavním cílem pro tento rok bylo navrhnout spolehlivý vůz a vylepšit jeho jízdní dynamiku. I z tohoto důvodu jsme na voze UWB05 přepracovali aerodynamiku vozu, která zahrnuje například systém DRS (drag reduction system) na předním i zadním křídle,“ vysvětluje kapitán studentského týmu Martin Mrázek, který dnes v budově výzkumného centra NTIS Fakulty aplikovaných věd se svými týmovými kolegy představil po roční přípravě nové vozidlo UWB05.

Vůz je poháněn motorem Yamaha R6 se čtyřstupňovou převodovku, která umožňuje lepší využití výkonových charakteristik motoru. Studenti dále přepracovali sání a palivový systém motoru, který je vybaven druhou sadou vstřikovačů paliva. „Tyto změny přinesly zvýšení točivého momentu a současně snížení spotřeby. Na voze jsme použili nová magneziová kola R10, čímž jsme snížili hmotnost rotačních hmot o tři kilogramy,“ popisuje vylepšení Martin Mrázek. Modernizací prošel i systém uložení kol a diferenciálu. Díky použití menších ložisek se podařilo zredukovat hmotnost těchto systémů o více než 30 procent.

S návrhem monopostu začal tým, čítající 23 studentů z fakult strojní, elektrotechnické a aplikovaných věd již na podzim loňského roku a první součástky šly do výroby v lednu, kdy odstartovala i samotná výroba vozu.

„Mezifakultní studentské projekty na Západočeské univerzitě fungují už několik let a já si velmi cením toho, kolik času a úsilí jsou studenti ochotni věnovat takovému projektu, jakým je například sestrojení formule,“ říká rektor ZČU Miroslav Holeček s tím, že mezioborová spolupráce je pro budoucí praxi studentů nenahraditelná zkušenost.

Studenti zahájí závodní sezónu v první polovině července závodem Formula Student Italy na okruhu Ricardo Palleti ve městě Varano de Melegari, kde budou chtít v konkurenci 90 týmů obhájit svoje loňské čtvrté místo. Začátkem srpna se pak studenti z Racing Team Pilsen zúčastní závodu Formula Student Czech v Mostu, kde se v minulé sezóně umístili na sedmé příčce. Posledním závodem letošní sezóny bude Formula Student Germany na okruhu Hockenheimring, kterého se zúčastní přes 110 týmů tvořených více než 2000 studenty z celého světa.

Šárka Stará

27. 06. 2018

Virtuální třída pomůže studentům naučit se učit

Spolupráce Tisková zpráva Univerzita

15. 05. 2019

Jak vypadaly barokní památky? Díky Fakultě aplikovaných věd se to ví

Spolupráce Veřejnost Výstava

Fakulta aplikovaných věd

20. 05. 2019

Ještě je šance přihlásit se na Mezinárodní letní jazykovou školu!

Další vzdělávání Studenti Veřejnost

Ústav jazykové přípravy