Knihovnu zaplnily Alternativy profesora Jaroslava Šestáka

Fotografická výstava držitele státního vyznamenání, působícího na Západočeské univerzitě v Plzni, je k vidění do 28. září.

„Získal jsem jméno tím, že jsem jezdil na vědecké konference s ruksakem, ve kterém jsem ukrýval nezbytný spacák. Neváhal jsem ho použít v neútulných horách, ruchu velkoměst i v parcích areálů honosných univerzit,“ říká o sobě profesor Jaroslav Šesták, držitel loňského státního vyznamenání Za zásluhy I. stupně, za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství. Díky pracovním cestám a tomu, že měl vždy při ruce fotoaparát, mohl pořídit řadu snímků, které můžete od čtvrtka 20. září do 28. září vidět v Univerzitní knihovně v kampusu na Borech.

Vernisáž výstavy Alternativy spolu s autorem zahájili rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček a Luděk Hynčík, ředitel výzkumného centra NTC, kde profesor Šesták působí. Při vernisáži také došlo na křest knihy nazvané Provídky, což je soubor populárně-vědeckých a cestovatelských textů Jaroslava Šestáka.

Jaroslav Šesták absolvoval v roce 1962 Vysokou školu chemicko-technologickou. Ve stejném roce začal pracovat ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR, na Západočeské univerzitě začal v oblasti vědy a výzkumu působit v roce 2001. Věnuje se zejména termální fyzice a termodynamice, podílel se na vzniku nových vědních odvětví sledujících specifické jevy, jako jsou kinetické fázové diagramy, teorie sklotvornosti, ekonomická termodynamika nebo neizotermní kinetika, kde je jeho Šesták – Berggrenova rovnice citována více než tisíckrát.

Jeho největší profesním úspěchem je vydání triptychu odborných publikací v renomovaném nakladatelství Springer, jejichž je spoluautorem – Glassy, Amorphous and Nano-Crystalline Materials (2011), Thermal Analysis of Micro, Nano- and Non-Crystalline Materials (2013) a Thermal Physics and Thermal Analysis (2017). Knihy patří mezi dvacítku nejúspěšnějších titulů nakladatelství Springer.

Jaroslav Šesták je autorem a editorem asi 15 knih, řadu z nich sám graficky upravil, napsal na tři stovky odborných sdělení, přednesl stovky odborných a popularizačních přednášek a v roce 2000 byl zařazen mezi dvacet nejčastěji citovaných českých fyziků (obor termodynamika).

Kromě státního vyznamenání je Jaroslav Šesták také nositelem nejvyšších vyznamenání Akademie věd ČR (Heyrovského medaile) a České společnosti chemické (Hanušova medaile) a řady mezinárodních ocenění.

Univerzitní knihovna

Pavel KORELUS

21. 09. 2018

The future is... Sledujte unikátní projekt umělců v karanténě