Knihovnu zaplnily Alternativy profesora Jaroslava Šestáka

Fotografická výstava držitele státního vyznamenání, působícího na Západočeské univerzitě v Plzni, je k vidění do 28. září.

„Získal jsem jméno tím, že jsem jezdil na vědecké konference s ruksakem, ve kterém jsem ukrýval nezbytný spacák. Neváhal jsem ho použít v neútulných horách, ruchu velkoměst i v parcích areálů honosných univerzit,“ říká o sobě profesor Jaroslav Šesták, držitel loňského státního vyznamenání Za zásluhy I. stupně, za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství. Díky pracovním cestám a tomu, že měl vždy při ruce fotoaparát, mohl pořídit řadu snímků, které můžete od čtvrtka 20. září do 28. září vidět v Univerzitní knihovně v kampusu na Borech.

Vernisáž výstavy Alternativy spolu s autorem zahájili rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček a Luděk Hynčík, ředitel výzkumného centra NTC, kde profesor Šesták působí. Při vernisáži také došlo na křest knihy nazvané Provídky, což je soubor populárně-vědeckých a cestovatelských textů Jaroslava Šestáka.

Jaroslav Šesták absolvoval v roce 1962 Vysokou školu chemicko-technologickou. Ve stejném roce začal pracovat ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR, na Západočeské univerzitě začal v oblasti vědy a výzkumu působit v roce 2001. Věnuje se zejména termální fyzice a termodynamice, podílel se na vzniku nových vědních odvětví sledujících specifické jevy, jako jsou kinetické fázové diagramy, teorie sklotvornosti, ekonomická termodynamika nebo neizotermní kinetika, kde je jeho Šesták – Berggrenova rovnice citována více než tisíckrát.

Za klíčové momenty svého profesního života považuje absolvování dvouročních stáží ve Švédsku v Ústavu nukleárního výzkumu Studsvik v letech 1968 – 1969 a hned nato v USA na University of Missouri v letech 1969 – 1970

Jeho největší profesním úspěchem je vydání triptychu odborných publikací v renomovaném nakladatelství Springer, jejichž je spoluautorem – Glassy, Amorphous and Nano-Crystalline Materials (2011), Thermal Analysis of Micro, Nano- and Non-Crystalline Materials (2013) a Thermal Physics and Thermal Analysis (2017). Knihy patří mezi dvacítku nejúspěšnějších titulů nakladatelství Springer.

Jaroslav Šesták je autorem a editorem asi 15 knih, řadu z nich sám graficky upravil, napsal na tři stovky odborných sdělení, přednesl stovky odborných a popularizačních přednášek a v roce 2000 byl zařazen mezi dvacet nejčastěji citovaných českých fyziků (obor termodynamika).

Kromě státního vyznamenání je Jaroslav Šesták také nositelem nejvyšších vyznamenání Akademie věd ČR (Heyrovského medaile) a České společnosti chemické (Hanušova medaile) a řady mezinárodních ocenění.

Galerie


Univerzitní knihovna

Pavel KORELUS

21. 09. 2018


The future is... Sledujte unikátní projekt umělců v karanténě

COVID-19 Univerzita Veřejnost

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

12. 05. 2020

Student Fakulty aplikovaných věd Lukáš Picek sklízí mezinárodní úspěchy

Studenti Tisková zpráva Úspěchy

Fakulta aplikovaných věd

07. 05. 2020

Fakulta zdravotnických studií chystá cyklus přednášek o efektivním tréninku paměti

Další vzdělávání Přednáška Veřejnost

Fakulta zdravotnických studií

26. 05. 2020