Výstava Druhý život připomíná ve fotografiích osudy Čechoslováků, kteří po roce 68 našli nový domov

V plzeňské Galerii Ladislava Sutnara je k vidění výstava fotografií česko-švýcarské fotografky Iren Stehli. Jde o unikátní putovní projekt, který připravilo Švýcarské velvyslanectví v České republice u příležitosti 50. výročí pražského jara 1968 a 100. výročí založení Československa. 

Portrétní fotografie Iren Stehli prezentují pohled na téma migrace skrze osudy Čechů a Slováků, kteří po roce 1968 opustili Československo a za svůj nový domov si zvolili Švýcarsko.

"Iren Stehli dokázala ve své rané tvorbě nastavit české společnosti v době normalizace zrcadlo, jako nikdo jiný. Věnovala se lidským příběhům v kulisách totalitního režimu. Odhalovala krásu vztahů i chudobu oné doby. Poukázala na absurdity systému, které v dnešním světle působí až úsměvně. Že by však nemělo při reflexi dějin zůstat u pouhého pousmání, připomíná dnešní výstava. Portréty lidí, kteří nemohli, nedokázali či nechtěli zůstat žít v systému lži, nesvobody a nedůvěry. Systému ponižování a potlačování hodnot, ke kterým se hlásí liberální a demokratická společnost," zdůraznil ve svém proslovu proděkan pro vnější a zahraniční vztahy Vojtěch Aubrecht.

Tisíce Čechů a Slováků sebraly odvahu a udělaly velký krok do neznáma, aby mohly žít důstojně a svobodně. Více než 40 000 lidí se uchýlilo do Švýcarska, 14 000 se tam usadilo natrvalo. Jak dnes, po padesáti letech, vnímají svoji identitu ti, kteří si zvolili Švýcarsko za svůj druhý domov? Jakými cestami se odvíjely jejich osudy? Jaký vztah mají ke své původní vlasti? To jsou otázky, které si klade fotografka Iren Stehli. Portréty pětadvaceti osobností umocňují doprovodné texty, které umožňují nahlédnout hlouběji do jejich příběhů. Fotografie také doplňuje dokumentární snímek švýcarské režisérky a studentky FAMU Fiony Ziegler.

Mezi portrétovanými osobnostmi jsou například spisovatelka Irena Brežná, držitelka švýcarské literární ceny za knihu, v níž se staví kriticky k pozici žen ve švýcarské společnosti a k jejímu postoji k uprchlíkům, dáke zakladatel skupiny Blue Effect Jiří George Kozel či hokejista Jaroslav Krupička. Nechybí ani Ivan Lefkovits, zakladatel Imunologického ústavu v Basileji, jenž se osobně zúčastnil slavnostního otevření výstavy, které se konalo za přítomnosti velvyslance Švýcarské konfederace Dominika Furglera a hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda.

Putovní projekt se na jaře tohoto roku představil v pražské Galerii kritiků a ve zlínské Galerii Václava Chada. Po Brně, kde byla výstava prezentována v Domě umění, uzavře putování výstavy právě Galerie Ladislava Sutnara v Plzni, kde je k vidění do 14. října.

Foto: Said Ismail


Galerie


Iren Stehli a Ivan Lefkovits

Velvyslanec Švýcarské konfederace Dominik Furgler

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard

Vojtěch Aubrecht s Iren Stehli

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

27. 09. 2018


Technická olympiáda Plzeňského kraje zná vítěze

Soutěž Spolupráce Univerzita

Celouniverzitní

07. 02. 2020

Studentka Fakulty právnické poskytla pomoc zraněné ženě

Spolupráce Studenti

Celouniverzitní

10. 02. 2020

Fakulta zdravotnických studií se připojila ke spolupráci na celosvětové kampani Nursing Now

Spolupráce Veřejnost Výstava

Fakulta zdravotnických studií

20. 02. 2020