Nejen Mnichov 1938: Zaplněná Sutnarka tleskala vestoje

Komponovaný večer k výročí Mnichovské dohody sklidil velký úspěch. Podívejte se na něj objektivem studentky Štěpánky Vackové a poslechněte si jej ze záznamu ČRo Vltava.
Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity, Plzeňská filharmonie a Ústav pro studium totalitních režimů se ve středu 26. září spojily, aby připomněly 80. výročí, které letos uplynulo od podpisu Mnichovské dohody. Komponovaný večer Nejen Mnichov 1938: Umělci pro době, vzepření se vůči osudu! nabídl posluchačům díla skladatelů Jaroslava Ježka, Jaroslava Křičky (jeho tři hymnické zpěvy Vlasti! zazněly dokonce ve světové premiéře), Bohuslava Martinů či Pavla Haase, kteří reagovali na ohrožení Československa nacistickým Německem. Program vyvrcholil výběrem z Biblických písní, op. 99 Antonína Dvořáka a velkolepým finále opery Libuše Bedřicha Smetany.

Mluveným slovem posluchače provedl herec Svatopluk Schuller, náročných pěveckých partů se zhostili sopranistka Ivana Veberová a barytonista Roman Janál, Plzeňskou filharmonii řídil Chuhei Iwasaki. Silně vlastenecky zaměřený program umocňovala jeho vizuální stránka, kterou připravili studenti ateliéru animované a interaktivní tvorby a ateliéru multimédií pod vedením Jana Morávka a Lukáše Kellnera. Na fakultě spravují multimediální studio MULTILAB, jedno z nejmodernějších a největších filmových a trikových studií v Čechách. Autorkou VJingu, který dotvářel atmosféru celého pořadu, je studentka ateliéru intermédií Anne-Marie Rohanová.

"Koncept scény i videostopy zrcadlily základní myšlenku komponovaného večera – monumentalitu dějinných zvratů, vzepětí umělců proti zlu. Projekce rovněž reflektovala a podporovala náladu, atmosféru a rytmus jednotlivých skladeb,“ popsal za ateliér Jan Morávek.

Dvoranu fakulty, která běžně slouží jako ateliér pro figurální kresbu, zaplnily tři stovky lidí. Na závěr všem účinkujícím aplaudovali vestoje. Pro Sutnarku, Plzeňskou filharmonii i Ústav pro studium totalitních režimů to byl letos už druhý projekt připomínající československou historii. Ten první s názvem Čelem k masám? připomínal události února 1948. "Považujeme za důležité, aby těmi kteří zprostředkují historickou paměť, byli mladí studenti, protože těm, kdo si dějiny nepamatují, je souzeno je opakovat. A to bychom si nepřáli", dodal k monumentálnímu projektu o osmičkách v našich dějinách děkan Sutnarky Josef Mištera.

Kdo se večera nezúčastnil, ale chtěl by ho prožít alespoň, zpětně, může. Český rozhlas Vltava ho nabídne posluchačům ze záznamu v úterý 2. října ve 21.15 hodin.

Pavel KORELUS

Erik Tabery byl hostem první besedy z cyklu Univerzita jako příležitost

Beseda Veřejnost

Fakulta filozofická