NTC seznámilo veřejnost s využitím biomechanického modelování lidského těla

Spolupráce Úspěchy Věda

Výzkumné centrum Západočeské univerzity v Plzni NTC hostilo festival Týden vědy a techniky Akademie věd ČR.
Tým virtuálního modelování lidského těla z výzkumného ústavu NTC v rámci Týdne vědy a techniky představil možnosti praktického uplatnění výsledků své práce a Český rozhlas byl u toho. Mezi základní využití patří simulace nárazů lidského těla při dopravních nehodách i jiných situacích. Výhodou virtuálního modelování je možnost postihnout složité situace, které klasickými experimenty s figurínami nelze realizovat. Výsledky analýz využívají výrobci dopravních prostředků i dopravní experti při plánování preventivních opatření.

Výzkumný tým pod vedením Jana Vychytila z NTC dokáže využít počítačové simulace i při prevenci poranění např. ramenního kloubu. V současné době řeší výzkumný projekt s názvem „Virtuální model člověka pro prevenci, léčbu a rehabilitaci onemocnění ramene“, který je jedním z projektů podpořených v rámci programu přeshraniční spolupráce Česká republika - Svobodný stát Bavorsko.

„Jsme hrdí na to, že i díky naším modelům se zvyšuje bezpečnost dopravních prostředků a kvalita života,“ uvedl ředitel NTC Luděk Hynčík, který tento obor na Západočeské univerzitě před více než dvaceti lety zakládal. „O to více nás těší i fakt, že v rámci mezinárodní spolupráce máme navázané úzké kontakty po celém světě od USA, přes Německo, Polsko až po Čínu či Jižní Koreu. V uplynulém týdnu NTC spolupořádalo Mezinárodní symposium o bezpečnosti v automobilové dopravě v čínském Tchien-ťinu a pro příští rok se nám podařilo zajistit, že se toto prestižní symposium bude konat poprvé i v Plzni,“ dodává Luděk Hynčík.

Reportáž Českého rozhlasu z Týdne vědy a techniky si můžete pustit na následujícím odkazu >>>

Galerie


Z leva - T. Boňkowski, L. Hynčík, J. Špička

Nové technologie - výzkumné centrum

Petr Kavalíř

12. 11. 2018


Na koncertě k 30. výročí sametové revoluce zazněly duchovní skladby českých autorů

Koncert Spolupráce Veřejnost

Fakulta pedagogická

05. 11. 2019

Začal druhý ročník krajské jazykové soutěže KONTEXT

Soutěž Studenti Veřejnost

Celouniverzitní

06. 11. 2019

Na Fakultě zdravotnických studií vystoupí Edwin van Teijlingen

Přednáška Veřejnost Zaměstnanci

Fakulta zdravotnických studií

13. 11. 2019