Vernisáž výstavy Rostislav Vaněk: Extypo

12. prosince, 18:00

Galerie Ladislava Sutnara, Riegrova 11, Plzeň

Studenti Veřejnost Výstava

Ve středu 12. prosince v 18 hodin bude v Galerii Ladislava Sutnara slavnostně otevřena unikátní výstava EXTYPO, která nabídne neobvyklý pohled na svobodnou tvůrčí práci Rostislava Vaňka, výrazné osobnosti českého grafického designu. Výstava bude v Galerii Ladislava Sutnara k vidění do 2. února 2019.

Vstup: zdarma

Rostislav Vaněk se do povědomí veřejnosti dostal především jako autor informačního systému pražského metra, tvůrce prvních manuálů korporátní identity českých aerolinek, Obchodní banky nebo Mezinárodního měnového fondu.

V době normalizace, konkrétně roce 1974, spoluzakládal sdružení Typo& a mezigenerační TypoDesignClub. V posledních letech působil jako předseda Mezinárodního bienále grafického designu v Brně. V roce 2008 Vaněk založil studio Signature Type Foundry, pod kterým mimo jiné vymyslel písmo Clara Sans, Meridianus či Haven. Jeho práce jsou součástí sbírek českých i zahraničních muzeí, například Muzea v Essenu, varšavského Muzea Plakatu w Wilanowie či pařížského Poster Museum.

V roce 2016 mu byla za celoživotní příspěvek k rozvoji grafického designu udělena Cena Ladislava Sutnara. V roce následujícím byl uveden do Síně slávy v rámci Ceny Czech Grand Design.

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

12. 12. 2018, 18:00