Křest knihy Panenko Skákavá

20. února, 17:00

Kulturka, Sedláčkova 19

Studenti Veřejnost Zaměstnanci

Tomáš Kobesovi z katedry sociologie Fakulty filozofické ZČU vychází kniha Panenko Skákavá. Módy existence paměti. Její křest proběhne ve středu 20. února od 17 hodin v Kulturce.

Vstup: volný
Určeno pro: studenty, zaměstnance, veřejnost

“Panenko Skákavá” je všeobecně rozšířená fráze, která byla po dlouhou dobu bez zjevného vztahu k dnes již zaniklé obci Skoky u Žlutic. Situace se změnila v roce 2006. Místní, kdysi impozantní poutní kostel, byl vystaven bezprecedentnímu rabování, během kterého skupina zlodějů za účelem získání mědi odřezala vršky kostelních bání. Jeden ze zlodějů ze střechy kostela spadl. Pád však zázračně přežil a následná medializace tohoto případu přitáhla pozornost různých zájmových uskupení, která se v současné době snaží o záchranu kostela a obnovení zapomenuté poutní tradice ve Skocích.

Kniha prostřednictvím tří případových studií představuje způsoby rozpomínání na toto zapomenuté poutní místo a diskutuje obecnější problémy spojené s výzkumem kolektivní paměti. Autor se vymezuje vůči jejím tradičním výzkumům úzce spojeným s tendencí, kterou lze označit jako dematerializace paměti, a snaží se promýšlet formování paměti ve vztahu k materiální objektům a infrastruktuře.

1. Jak můžeme vymezit a zkoumat paměť, aniž bychom jednoduše připustili její dematerializaci a přehlíželi tak problémy spojené s její materiální dimenzí?
2. Jak souvisí paměť s prostorem a časem a jak se paměť promítá do spojování odlišných časoprostorových rámců?
3. Jak se různé infrastruktury a artefakty podílejí na konkrétní podobě paměti?
4. Jaké série zlomů vedly ke vzniku zázračného obrazu jako ústředního artefaktu rozpomínaného poutního místa a jak tyto zlomy souvisejí s pamětí daného místa?

Kniha je výstupem výzkumného projektu “Kontinuita a diskontinuita v náboženské paměti v České republice” podpořeného Grantovou agenturou České republiky (GAČR č. 14-01948S).

Na křtu bude kromě autora knihy přítomen také její nakladatel Pavel Mervart a dále Jiří Schierl, předseda spolku Pod střechou, který se soustředí na záchranu a oživení poutního kostela Navštívení Panny Marie ve Skokách u Žlutic.

PANENKO SKÁKAVÁ! MÓDY EXISTENCE PAMĚTI

Text: Tomáš Kobes

Nakladatel: Pavel Mervart

Formát: 145x205mm, brožovaná vazba Obsah: 208 stran, česky,