Plzeň poznala zapomenutého spisovatele Karla Pecku

Spolupráce Univerzita Veřejnost

První díl volného cyklu Objevujeme zapomenuté osobnosti Paměti národa Plzeňský kraj a Západočeské univerzity zaplnil aulu pedagogické fakulty.

Zasvěcení lidé, kteří znají jeho dílo nebo znali jeho osobně, hovoří o Karlu Peckovi jako o jednom z nejvýraznějších českých spisovatelů 20. století.  Širší veřejnosti ale zůstává rodák ze slovenské obce Klížska Nemá, politický vězeň, disident a jeden z prvních signatářů Charty 77 prakticky neznámý. Mění to až vydavatelé Martina a Dan Pagáčovi, díky nimž vzniklo téměř souborné vydání Peckova díla – 996stránková kniha Souhvězdí Gulag Karla Pecky.

Knihu i spisovatele, jenž by se vloni dožil 90 let, v Plzni coby první díl volného cyklu Objevujeme zapomenuté osobnosti představila Paměť národa Plzeňský kraj spolu se Západočeskou univerzitou. Vpodvečer 2. dubna akce zcela zaplnila aulu Fakulty pedagogické ZČU ve Veleslavínově ulici. Kromě manželů Pagáčových se návštěvníci mohli setkat také se socioložkou Jiřinou Šiklovou či psychiatrem a popularizátorem vědy Cyrilem Höschlem, kteří Karla Pecku znali a patří k osobnostem, jež k jeho dílu v Souhvězdí Gulag napsaly doslovy.

Ukázky z díla Karla Pecky četl herec Martin Stránský, o hudební doprovod akce moderované Michalem Jančaříkem se postaral kytarista Miloslav Čech.

Kniha Souhvězdí Gulag Karla Pecky sestává ze čtyř románů, tří povídkových souborů, jedné básnické sbírky a jedné originální „kafkovské“ povídky. Několik výtisků bylo k dostání přímo na akci, jinak lze knihu zakoupit výhradně na webu projektu Nemohu jinak Martina a Dany Pagáčových, kde se lze dočíst i více informací o životě Karla Pecky.

Pavel KORELUS

03. 04. 2019

Sedmý ročník mezinárodní konference ESCO 2020 se konal online

Univerzita Věda Zaměstnanci