Grafiky roku 2018 zaplnily Galerii Ladislava Sutnara

Univerzita Veřejnost Výstava

Nadace Hollar letos opět posouvá výstavu Grafika roku 2018 a Cena Vl. Boudníka z tradičních prostor Obecního domu v Praze do Plzně, tentokrát do Galerie Ladislava Sutnara. To vše ve spolupráci s fakultou designu a umění a nadací SUTNAR - NADACE RADOSLAVA A ELAINE SUTNAROVÝCH.
Ve své repríze výstava představí různorodé grafické práce, techniky a krásné autorské knihy. Zastoupeny jsou práce jak zavedených autorů, tak studentů z celé republiky. Součástí výstavy je i videomapping zaktivovaných Boudníkových grafik, které byly použity pro prostory secesní architektury Obecního domu.

Součástí slavnostního otevření výstavy byla i prokrastinační kolaborativní kresba studentů 1. ročníku ateliéru Ilustrace Grafika pod vedením Bedřicha Kocmana.

Výstava, jejímž kurátorem je Jan Van Woensel, je v Galerii Ladislava Sutnara k vidění do 27. dubna.

Výstavní projekt Grafika roku je jedna z největších výstavních akcí v zemi. Aktuálního ročníku se zúčastnilo na 361 umělců z řad studentů i renomovaných výtvarníků. Mimořádnou Cenu poroty letos získala paní Květa Pacovská (1928), autorka nejkrásnější knihy světa a nositelka Ceny Hanse Christiana Andersena, za autorskou knihu Ptáci / Oiseaux. V rámci Grafiky roku je udělována Cena Vladimíra Boudníka za mimořádný přínos grafickému oboru a celoživotní dílo. Letos Cenu obdržela paní Lenka Vilhelmová.

Přehled všech laureátů naleznete zde.

Foto: Said Ismail

Zleva: Jan Van Woensel (kurátor výstavy), Michal Najman (ředitel Nadace Hollar), Vojtěch Aubrecht (proděkan Sutnarky)

Společná kolaborativní kresba studentů: Denisa Váňová, Lucie Dehnerová, Tereza Laznová, Yuliya Lupsiakova, Veronika Štorková a Mikuláš Kalný

Lenka THOMAYER OPATRNÁ