Jedni z nejlepších budoucích záchranářů studují na Fakultě zdravotnických studií ZČU

Soutěž Studenti Úspěchy

Od 10. do 12. května se v Prášilech na Šumavě uskutečnil 8. ročník soutěže Plzeňský pohár záchranářů, určené pro studenty oboru Zdravotnický záchranář. Mezi deseti týmy z Česka a Slovenska vybojovali studenti Fakulty zdravotnických studií (FZS) druhé místo.

Tým FZS Paramláďata, složený ze studentů 3. ročníku oboru Zdravotnický záchranář – Tomáše Brůžka, Vojtěcha Jahna a Jiřího Svobody, před sebe pustil jen družstvo Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Třetí místo patří studentům oboru Zdravotnický záchranář z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Kladně.

V pátek 10. května se od 21 hodin konala noční etapa s názvem Bugatti step. Studenti museli řešit mimořádnou událost, kdy došlo ke srážce cca 23 zahraničních turistů řidičem, který utrpěl akutní infarkt myokardu a na místě zemřel. Pro zasahující týmy šlo o velice náročnou situaci, při níž bylo nutné ošetřit velké množství raněných a lidí v přímém ohrožení života. Během akce museli soutěžící spolupracovat s Hasičským záchranným sborem a Policií ČR.

Sobotní denní etapa sestávala z deseti modelových situací, z toho se ve dvou případech jednalo o nezdravotnická stanoviště, kde organizátoři prověřili fyzickou zdatnost soutěžících, např. při technickém zásahu na vodní ploše se slaňováním, který probíhal ve spolupráci s jednotkami požární ochrany NP Šumava.

Při modelových situacích bylo například nutné ošetřit zraněného turistu, pod názvem Nešťastné řešení se skrývala situace, jejímž ústředním bodem byl pokus o sebevraždu člověka intoxikovaného benzodiazepiny a alkoholem, další situací byla dopravní nehoda se dvěma zraněnými, z toho jedním v ohrožení života. Velice náročnou modelovou situací byl podle organizátorů zásah u člověka s disekcí aorty, život ohrožujícím onemocněním, kdy je odtržena vnitřní vrstva aortální stěny. Studenti si museli poradit také s resuscitací dítěte po úrazu elektrickým proudem, po otravě oxidem uhelnatým nebo diagnostikovat a správně zaléčit akutní infarkt myokardu u zákazníka v night klubu, který požil Viagru a velké množství alkoholu.

Na každém stanovišti byl vždy lékař a zdravotnický záchranář jako rozhodčí, z různých zdravotnických záchranných služeb v ČR (ZZS Plzeňského kraje, ZZS Ústeckého kraje, ZZS hl. města Prahy). Odborným garantem byl plk. Michal Mareček z Centra letecké záchranné služby Armády ČR Líně.

Studentům FZS patří velká gratulace ke druhému místu a poděkování za vynikající reprezentaci fakulty i celé univerzity. Poděkování si ale zaslouží všechny soutěžní týmy, rozhodčí, figuranti, sponzoři a organizační a realizační tým.

Plzeňský pohár záchranářů pořádá už od roku 2012 katedra záchranářství, diagnostických oborů a veřejného zdravotnictví Fakulty zdravotnických studií (FZS) Západočeské univerzity v Plzni. Partnery akce jsou Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje, Centrum letecké záchranné služby Líně, Horská služba - oblast Šumava, Správa NP Šumava, SHO Paramedik, Ferrino, Prabos a Plzeňský kraj.

Galerie


Fakulta zdravotnických studií

Šárka Stará

14. 05. 2019


NTC ukončilo a obhájilo projekt CENTEM+ na jedničku s hvězdičkou

Univerzita Úspěchy Věda

Nové technologie - výzkumné centrum

21. 05. 2020

Systém BASIL z FAV bude pomáhat nesoběstačným lidem ovládat počítač mozkem

Spolupráce Tisková zpráva Věda

Fakulta aplikovaných věd

14. 05. 2020

Projekt Termovize do škol byl podpořen mezinárodním grantem SPIE Education Outreach

Další vzdělávání Spolupráce Věda

Nové technologie - výzkumné centrum

22. 05. 2020