Dny vědy a techniky Západočeské univerzity míří poprvé i do Klatov

Tisková zpráva Univerzita Veřejnost

Festival vědy pro malé i velké Dny vědy a techniky, který v Plzni pořádá Západočeská univerzita už od roku 2006, zamíří díky podpoře Plzeňského kraje letos poprvé i mimo západočeskou metropoli. Akce, která představuje fyziku, robotiku a další disciplíny prostřednictvím interaktivních expozic, se ve čtvrtek 13. června od 9 do 18 hodin uskuteční na náměstí Míru v Klatovech.

Na návštěvníky Dnů vědy a techniky v Klatovech čekají fyzikální pokusy, ukázky digitálních technologií a robotiky i testy zručnosti. Hlavní část programu připravila Fakulta strojní. Představí například robotického slona, kterého si návštěvníci sami zkusí ovládat. Žáci na jejím stánku poznají základy svařování a slévárenství či způsoby obrábění, dozví se, jak funguje teplovzdušný Stirlingův motor anebo si nechají změřit sílu svého hlasu. Moderní technologie představí také Fakulta aplikovaných věd. V expozici Fakulty pedagogické budou moct malí i velcí vyzkoušet technologie obrábění na gravírovací frézce nebo malých počítačem řízených obráběcích strojích. U stánku Bav se vědou na ZČU budou moct děti potrápit své mozkové závity hádankami, logickými hrami a rébusy. Studenti Fakulty zdravotnických studií předvedou výbavu zdravotnických záchranářů a ukázky první pomoci.

„Festival Dny vědy a techniky se stal jednou ze značek Západočeské univerzity, proto si cením toho, že díky finanční podpoře Plzeňského kraje a spolupráci s městem Klatovy jsme tuto akci mohli rozšířit i mimo Plzeň,“ říká rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček.  

„Dny vědy a techniky jsou velmi oblíbenou akcí, která přibližuje žákům základních a středních škol technické a přírodovědné obory. Byla by však škoda omezovat podobné aktivity pouze na Plzeň. Proto jsme rádi, že se podpora Plzeňského kraje letos projeví i tak, že se Dny vědy a techniky uskuteční také v Klatovech a v budoucnu třeba i v dalších místech regionu,“ uvádí náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje Ivana Bartošová.

Fyziku, robotiku a další disciplíny přiblíží klatovské Dny vědy a techniky v celkem jedenácti stáncích. Co si děti samy nevyzkoušejí, to alespoň uvidí pořádně zblízka. Své expozice tu předvedou nejen fakulty Západočeské univerzity a jejich významní partneři jako Grafia, Greiner a další, ale také místní střední školy, konkrétně Střední průmyslová škola Klatovy a Gymnázium Jaroslava Vrchlického.

Dny vědy a techniky budou na klatovském náměstí Míru trvat od 9 do 18 hodin. Vstup je zdarma.  

V Plzni se letošní Dny vědy a techniky uskuteční 20. a 21. září. Jejich tradičním dějištěm je náměstí Republiky a prostor před Západočeským muzeem.Galerie


Celouniverzitní

Šárka Stará

05. 06. 2019


Ve výzkumném centru NTIS vyvinuli vlastního robota pro náročné manipulace v omezeném prostoru

Tisková zpráva Univerzita Věda

Fakulta aplikovaných věd

04. 06. 2020

Fakulty Západočeské univerzity rozšiřují své aktivity v Karlovarském kraji

Spolupráce Studium Tisková zpráva

Celouniverzitní

29. 06. 2020

Sedmý ročník mezinárodní konference ESCO 2020 se konal online

Univerzita Věda Zaměstnanci

Fakulta elektrotechnická

19. 06. 2020