Mučicí kostým od studentek Sutnarky byl nominován do finále novozélandské soutěže WOW

Competition Students Achievements

"White Torture", tak se jmenuje kostým, který vytvořily studentky Fakulty designu a umění ZČU v Plzni Denisa Půbalová (ateliér Multimédia) a Jenny Sternwaldová (ateliér Fashion design) pro soutěž World of WearableArt.

Ceny World of WearableArt letos slaví třicet let existence. Již 30 let okouzlují publikum na Novém Zélandu magií a vynalézavostí. To, co začalo jako malá místní soutěž, se stalo divadelní podívanou a magnetem pro výjimečné talenty z celého světa.

"Naše spolupráce s Jenny Sternwaldovou začala zcela spontánně. Jelikož se zajímáme o podobná témata, jako konceptuální umění a móda, napadlo nás vytvořit společný projekt. Původně jsme chtěly propojit právě fashion design a multimédia, natočit krátký fashion film nebo něco podobného. Na webu jsme pak ale objevily soutěž World of WearableArt, která nás zaujala a rozhodly jsme se jí zúčastnit. Naší motivací nebyl nějaký velký úspěch v soutěži, ale chtěly jsme si vyzkoušet, jak obstojíme mezi ostatními studenty umění/designu ze zahraničí a jak budou reagovat na dané téma lidé z jiných koutů světa," popisuje Denisa Půbalová.

Z šesti témat si studentky vybraly téma White, které vyvolalo prvotní diskuzi, co v nás vlastně bílá barva vyvolává. Je čistá, prázdná, je na ní vidět každá špína, je depresivní. "Zjistily jsme si víc o mučící metodě White Torture užívané převážně na politických vězních v Íránu ale i v jiných, mnohdy západních, státech. Metoda funguje tak, že mučeného nezavřou do klasické cely, ale do kompletně bílé místnosti bez jakýchkoliv věcí, v bílém obleku, k jídlu mu dávají pouze bílou rýži na bílém talíři. Na mučeného to pak má negativní následky - nedokáže ovládat smysly, je izolovaný," vysvětluje prvotní inspiraci Denisa. Tento pocit se dívkám se svým kostýmem podařilo vytvořit dokonale. Z fotografí je patrné, jak kostým člověka svírá, hýbat se v něm je obtížné, znemožňuje člověku komunikovat a je v něm sevřený. Kostým jej doslova mučí.

Slavnostní prezentace všech modelů a vyhlášení vítězů se konalo 27. září ve Wellingtonu na Novém Zélandu a naše studentky na něm nechyběly. Během svého pobytu absolvovaly zajímavé workshopy jako např. workshop se stylistkou Beaou Åckerlund, která pracuje převážně s celebritami jako Madonna, Beyonce nebo Lady Gaga, a s fotografkou Ekaterinou Belinskaya, prohlídku a workshop známé společnosti Weta Workshop a prezentaci vedoucí kreativního oddělení Cirque du Soleil. Studentky načerpaly mnoho zkušeností a setkaly se se zakladatelkou soutěže Suzie Moncrieff, která jejich kostým velmi pochválila. Kostým "White Torture" postoupil do finále spolu s dalšími 114 pracemi z 22 zemí světa. 

Více o vítězích čtěte zde.

Gallery


Ladislav Sutnar Faculty of Art and Design

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

07. 10. 2019


The Study in Pilsen brand attracts students to enrol at WBU / CUFMP

Students Study University

International Office

26. 05. 2021

University of West Bohemia Among Top 7 Czech Universities in Terms of Sustainable Development

University Achievements Public

University-wide

03. 05. 2021

Observation of triple-point Fermions

Cooperation Achievements Science

New Technologies - Research Centre (NTC)

14. 06. 2021

The International Staff Week was organized for the first time by the UWB with OTH Amberg Weiden

Cooperation University

International Office

25. 05. 2021

The digital apian laboratory on the roof of the Faculty of Mechanical Engineering can be followed

Competition University Public

Faculty of Mechanical Engineering

17. 05. 2021