Týden vědy a techniky se bude konat také na Západočeské univerzitě

Tisková zpráva Věda Veřejnost

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) se letos opět připojuje k Týdnu vědy a techniky, který už po devatenácté pořádá Akademie věd ČR, letos s podtitulem „Věda, svoboda, odpovědnost“. Na součástech ZČU se od úterý 12. do pátku 15. listopadu uskuteční exkurze, workshopy a přednášky. Školy i veřejnost zve k návštěvě výzkumné centrum NTC, Fakulta pedagogická a Fakulta aplikovaných věd, která zpřístupní i laboratoře evropského centra excelence NTIS. Vstupné na všechny akce je zdarma.

Nové technologie - výzkumné centrum (NTC), Teslova 5b, zve v úterý 12. listopadu od 10 hodin na exkurzi Počítačové modelování pro bezpečnost v dopravě. Návštěvníci při ní uvidí počítačové simulace dopravních nehod. A protože důležitým úkolem při vývoji výpočtových modelů lidského těla je porovnání jejich mechanické odezvy s reálným tělem, bude součástí exkurze i ukázka toho, jak fungují takzvané tenzometrické desky, které umožňují měření reakčních sil při chůzi, běhu apod. Exkurze je vhodná pro žáky 2. stupně ZŠ, SŠ a veřejnost.

Na Fakultě pedagogické, Klatovská 51, proběhne workshop Robotické hračky – PRIMa způsob, jak rozvinout imyšlení. Konat se bude v úterý 12., ve čtvrtek 14. a v pátek 15. listopadu, vždy od 11 hodin. Ukáže, že roboty lze využívat nejen v hodinách informatiky, ale i třeba ve fyzice, matematice, češtině nebo pracovních činnostech a že mohou fungovat buď jako výukový prvek, nebo jako motivace k procvičení nebo prohloubení učiva. Připraveni budou Beeboti, Ozoboti, mBoti a Lego Mindstorms roboti. Workshop je vhodný pro mateřské školy, žáky ZŠ, SŠ a veřejnost.

V budově Fakulty pedagogické na Chodském náměstí 1 se ve čtvrtek 14. listopadu uskuteční workshop Virtuální realita ve výuce zeměpisu. Proběhne ve dvou časech – od 9 a od 9:45 hodin. Představí jednoduchou aplikaci virtuální reality ve výuce zeměpisu na ZŠ a SŠ. Formou virtuální exkurze se účastníci podívají na vybrané geografické fenomény na Zemi. Workshop je určen učitelům a žákům ZŠ a SŠ. Pro účast je potřeba si rezervovat místo na webu www.tydenvedy.cz.

Motivační výuka zeměpisu v souvislostech: Pozor, slon! - to je název přednášky, která je na čtvrtek 14. listopadu od 13 hodin připravena na Fakultě pedagogické na Chodském náměstí 1 a představí obecné geografické zákonitosti na příkladu geovědních zajímavostí Jihoafrické republiky. Místa je nutné rezervovat na webu www.tydenvedy.cz. Přednáška je vhodná pro žáky 2. stupně ZŠ, SŠ a veřejnost.

Ve čtvrtek 14. listopadu se bude od 10 do 17 hodin na Fakultě pedagogické na Chodském náměstí 1 konat workshop Foto a video v optickém mikroskopu. Účastníci se dozví, jak vytvořit statický i pohyblivý záznam mikroskopických objektů tradičními i netradičními mikroskopickými technikami. Workshop je vhodný pro středoškoláky, účast je potřeba si zarezervovat na webu www.tydenvedy.cz.

Prohlídka laboratoří Fakulty aplikovaných věd a výzkumného centra NTIS, Technická 14, je na programu ve čtvrtek 14. listopadu od 16:30 do 18:00 hodin. Návštěvníci exkurze budou mít možnost nahlédnout do zákulisí výukové a výzkumné činnosti, zúčastní se prohlídky vybraných technických laboratoří, ve kterých se používají nejnovější měřicí a experimentální přístroje a seznámí se s unikátními metodami a technologiemi. Uvidí také ukázky z oblasti robotiky, nových materiálů, geomatiky, biomechaniky a využití pokročilých informačních technologií. Exkurze je vhodná pro žáky 2. stupně ZŠ, SŠ a veřejnost. Zapotřebí je jen rezervace na webu www.tydenvedy.cz.

Workshop Počítačem řízené stroje - rychlá cesta od nápadu k výrobku se bude konat ve čtvrtek 14. listopadu od 17 hodin na Fakultě pedagogické, v budově na Chodském náměstí 1. Účastníci se dozví o problematice 3D tisku technologií FDM, naučí se efektivně vytvářet 3D modely už s minimem uživatelských zkušeností, nahlédnou do procesu práce s CO2 laserem a uvidí i proces návrhu jednoduchého výrobku. Workshop je doporučen pro žáky 2. stupně ZŠ a SŠ. Pro účast je potřeba si rezervovat místo na webu www.tydenvedy.cz.

Veškeré informace jsou k dispozici na webových stránkách www.tydenvedy.cz.

Šárka Stará

08. 11. 2019

Začal druhý ročník krajské jazykové soutěže KONTEXT

Soutěž Studenti Veřejnost

06. 11. 2019

Film After přivezl další ocenění. Tentokrát ze země vycházejícího slunce.

Absolventi Festival Úspěchy

14. 11. 2019

Členové Klubu pro nadané a přemýšlivé si užili prázdninové dopoledne v centru NTC

Studenti Věda Veřejnost