Film After přivezl další ocenění. Tentokrát ze země vycházejícího slunce.

Absolventi Festival Úspěchy

Snímek o tom, co bude po smrti, získal na festivalu v Hokkaidó cenu za nejlepší studentský film

Krátkometrážní loutkový film After / O tom co potom od absolventa Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara (ateliér animovaná a interaktivní tvorba) Matouše Valcháře si připsal na své konto již řadu ocenění a teď přibylo další.

Téměř šestiminutové vyprávění o tom, co bude po smrti, zasazené do mrazivého prostředí života Inuitů, bylo před rokem promítáno na Festivalu v Annecy. Letos v létě příběh oslnil v chorvatském Záhřebu, kde získal zlatou medaili na prestižním mezinárodním festivalu Animafest, a začátkem listopadu si přivezl cenu za nejlepší studentský film z New Chitose Airport International Animation Festival. Matouš Valchář si tímto úspěchem nadělil dárek ke svým narozeninám, které 5. listopadu oslavil.

Historie festivalu New Chitose Airport International Animation se začala psát v roce 2014. Do dnešní doby se stal jedním ze současných významných světových festivalů animace. Z celkem 2191 filmů přihlášených z 84 zemí světa bylo v rámci všech kategorií vybráno 86 filmů, mezi nimi i Valchářův film After. Festival se odehrával od 1. do 4. listopadu v terminálové budově letiště New Chitose, spojující Hokkaidó se zbytkem světa. Vloni festival navštívilo úctyhodných 38 tisíc návštěvníků.

„Osobně mě kvalita, výběr a celková skladba překvapily a tento festival považuji za jeden z nejlepších, kde jsem kdy byl. Odehrává se na letišti, pozvaní režiséři bydlí v letištním hotelu s výhledem na ranvej. Součástí letiště je i kino o třech sálech a onsen (tradiční japonské lázně), které mají účastníci též k dispozici," popisuje pedagog ateliéru animovaná a interaktivní tvorba Vojtěch Domlátil.

Šestičlenná mezinárodní porota ocenila na Matoušově filmu humor, se kterým autor popisuje ráj. Ten v jeho podání zdaleka není místem, jež jsme si vysnili. Matouš Valchář stojí také za internetovou platformou TELEVIZE ESTRÁDA, na níž v současné době spolupracuje s absolventem fakulty Albertem Hrubým.

Cenu Grand prix si z festivalu odnesl polský film Acid Rain od Tomka Popakula. Více o dalších oceněných naleznete zde.

Galerie


Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

14. 11. 2019


Kybernetici pomáhají plzeňským dopravním podnikům testovat software na syntézu hlasu

Spolupráce Univerzita Veřejnost

Fakulta aplikovaných věd

16. 06. 2020

Plzeň vyhlásila výzvu č. 2020 programu Plzeňské podnikatelské vouchery

Transfer Univerzita Veřejnost

Celouniverzitní

22. 06. 2020

Nejlepší současná grafická umělecká tvorba je v Galerii Ladislava Sutnara

Univerzita Veřejnost Výstava

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

16. 06. 2020