Film After přivezl další ocenění. Tentokrát ze země vycházejícího slunce.

Absolventi Festival Úspěchy

Snímek o tom, co bude po smrti, získal na festivalu v Hokkaidó cenu za nejlepší studentský film

Krátkometrážní loutkový film After / O tom co potom od absolventa Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara (ateliér animovaná a interaktivní tvorba) Matouše Valcháře si připsal na své konto již řadu ocenění a teď přibylo další.

Téměř šestiminutové vyprávění o tom, co bude po smrti, zasazené do mrazivého prostředí života Inuitů, bylo před rokem promítáno na Festivalu v Annecy. Letos v létě příběh oslnil v chorvatském Záhřebu, kde získal zlatou medaili na prestižním mezinárodním festivalu Animafest, a začátkem listopadu si přivezl cenu za nejlepší studentský film z New Chitose Airport International Animation Festival. Matouš Valchář si tímto úspěchem nadělil dárek ke svým narozeninám, které 5. listopadu oslavil.

Historie festivalu New Chitose Airport International Animation se začala psát v roce 2014. Do dnešní doby se stal jedním ze současných významných světových festivalů animace. Z celkem 2191 filmů přihlášených z 84 zemí světa bylo v rámci všech kategorií vybráno 86 filmů, mezi nimi i Valchářův film After. Festival se odehrával od 1. do 4. listopadu v terminálové budově letiště New Chitose, spojující Hokkaidó se zbytkem světa. Vloni festival navštívilo úctyhodných 38 tisíc návštěvníků.

„Osobně mě kvalita, výběr a celková skladba překvapily a tento festival považuji za jeden z nejlepších, kde jsem kdy byl. Odehrává se na letišti, pozvaní režiséři bydlí v letištním hotelu s výhledem na ranvej. Součástí letiště je i kino o třech sálech a onsen (tradiční japonské lázně), které mají účastníci též k dispozici," popisuje pedagog ateliéru animovaná a interaktivní tvorba Vojtěch Domlátil.

Šestičlenná mezinárodní porota ocenila na Matoušově filmu humor, se kterým autor popisuje ráj. Ten v jeho podání zdaleka není místem, jež jsme si vysnili. Matouš Valchář stojí také za internetovou platformou TELEVIZE ESTRÁDA, na níž v současné době spolupracuje s absolventem fakulty Albertem Hrubým.

Cenu Grand prix si z festivalu odnesl polský film Acid Rain od Tomka Popakula. Více o dalších oceněných naleznete zde.

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

14. 11. 2019

Čestné uznání Inženýrské akademie ČR míří do výzkumného centra NTIS

Úspěchy Věda Zaměstnanci