The World of Tomorrow v Jeruzalémě

Spolupráce Výstava

Výstava prezentující život a odkaz Ladislava Sutnara bude do konce tohoto roku k vidění v izraelské Cinematheque Jerusalem.

Svět zítřka je název dlouhodobého výzkumného projektu Jana Van Woensela, kurátora Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Ve svém výzkumu se zabývá životem a odkazem česko-amerického designéra a plzeňského rodáka Ladislava Sutnara (1897–1976).

Svět zítřka byl slavným mottem newyorské světové výstavy v roce 1939, na který Protektorát Čechy a Morava nacistického Německa vyslal Ladislava Sutnara, aby demontoval expozici již neexistujícího Československa a exponáty převezl zpět. Po příchodu do USA se Sutnar setkal s členy československé exilové vlády, kteří nepřijali příkazy okupantů své domovské země. Společně pokračovali v přípravách výstav v Československém pavilonu a v Síni národů. S velkou pozorností veřejnosti a médií, která byla částečně vyvolána zintenzivňující se válkou v Evropě, se pavilon otevřel měsíc po oficiálním zahájení světové výstavy v New Yorku a byl nazýván „pavilon sirotků", pavilon lidí bez národa. Československo bylo oslavováno za statečný odpor vůči nacistickému režimu.

Výstava Svět zítřka v Cinematheque Jerusalem je plakátová výstava založená na výzkumu kurátora Jana Van Woensela a jeho asistentky Grace Duo. Autory vizuálu výstavy jsou Ondřej Zámiš a Vojtěch Liebl. Touto výstavou prezentuje Magistrát města Plzně své progresivní vize v Jeruzalémě a Izraeli obecně a fakulta svoji úroveň vzdělávání a mezinárodní profil.

Jan Van Woensel

04. 12. 2019

Představujeme Etický kodex ZČU (8)

Etika Studenti Zaměstnanci