Přednáškový klub: Íránská krize - Petr Pelikán

30. ledna, 17:00

kavárna Družba

Přednáška Univerzita Veřejnost

Přednáškový klub zve na setkání s českým arabistou Petrem Pelikánem.

Vstup: volný
Určeno pro: studenti, zaměstnanci, veřejnost
Více informací na: https://www.facebook.com/events/156783575738201/

Přednáškový klub připravil diskuzi o aktuální krizi v Íránu. Situaci nám v této zemi, potažmo oblasti Blízkého východu, pomůže objasnit Petr Pelikán z katedry blízkovýchodních studií Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni, který studoval orientalistiku na Univerzitě Karlově, islám v Egyptě, Libanonu, Súdánu, Íránu a ještě jako důstojník československé armády sloužil ve válce v Perském zálivu. Aktuálně zastává diplomatickou funkci honorárního konzula v Súdánu.

Začátkem roku 2020 se celý svět obával následků ze zdánlivě neočekávaného vojenského kroku prezidenta USA Donalda Trumpa, protože 3. ledna americká administrativa zlikvidovala nejvýše postaveného generála a druhého nejvýše postaveného státníka íránského režimu Kásima Sulejmáního. V tento den, a i ty nadcházející, byla jedním z nejvíce vyhledávaných pojmů na internetu "třetí světová válka".

Kam sahají zárodky konfliktu mezi Íránem a USA? Co způsobil vstup USA na Blízký východ a jaké byly historické zájmy Spojených států a západních zemí v tomto regionu? Kdo s kým spolupracuje a proti čemu a proč se v tomto regionu bojuje?

Otázek je zkrátka spousta, nebojte se přijít zeptat.

Pavel KORELUS

30. 01. 2020, 17:00

23 November
Další vzdělávání Seminář Zaměstnanci