Život v karanténě po italsku

COVID-19 Studenti Studium

Markéta Brecherová, studentka prvního ročníku magisterského ateliéru Ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, prožívá toto zvláštní nelehké období v Itálii, kam koncem února odjela v rámci programu ERASMUS+. Prestižní škola ISIA Urbino je od loňského roku novou partnerskou školou Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a Markéta je jednou z prvních studentek, které jsme do Urbina vyslali.

Na Sutnarku přijelo do letního semestru celkem šest zahraničních studentů (Francie, Španělsko), jeden z nich kvůli pandemii koronaviru odjel, zbytek zůstal v Plzni a studuje zvolené předměty/ateliéry on-line. V letním semestru vyjelo v rámci ERASMUS+ celkem 27 našich studentů, z nichž čtyři stáž zrušili ihned po vypuknutí pandemie a z Itálie a Francie odjeli s tím, že splní semestr na domácí fakultě. Dostudovat na zahraniční škole se rozhodlo 23 vysokoškoláků. Někteří se vrátili domů a plní si zahraniční studijní povinnosti tady, jiní v dané zemi zůstali.

Markéta je právě jednou z těch, kteří v zahraničí zůstali. A co se týče výjezdů, není žádný nováček. V bakalářském studiu v zimním semestru akademického roku 2018/19 již absolvovala pobyt ve Velké Británii na University of the West of England. Byla také jednou z trojice studentů, kteří v říjnu 2019 vytvořili v pořadí již druhý mural v Chicagu.

Z ISIA Urbino se měla původně vrátit koncem června, nyní je plánovaný konec jejího pobytu na polovinu července. Vše souvisí s vývojem opatření. Markéta tedy setrvává v Itálii po celou dobu a určitě je pro ni velkou výhodou, že umí italsky a může se dobře orientovat a využít maximum toho, co za daných okolností lze.

Aktuálně jsou školy v Itálii stále zavřené a platí, že pohyb je velmi omezen, musí být zdůvodněn a doložen místními dokumenty. Na základě zlepšující se situace rozhodla 13. dubna vláda o otevření některých obchodů a knihkupectví. Nejvíce zasažené regiony stále uplatňují kompletní karanténu. V celkovém součtu se Itálie stala třetí zemí světa, kde počet mrtvých přesáhl 30 tisíc.

Markétu, která nám na konci dubna poslala své dojmy z pobytu, na dálku zdravíme a vysíláme k ní na její "malou planetu" sílu!

Mi manca Urbino

Chybí mi Urbino. Malé městečko v kopcích, které jsem ještě neměla čas pořádně poznat. Je tady bar, kam chodí studenti každý večer, je tady ulice, kde mají své dílny umělci a řemeslníci, je tady dechberoucí výhled na Apeniny, je tady tržiště, kde se každý týden dá nakoupit, je tady kopec s tvrzí, ze kterého je vidět celé město se svými dvěma věžičkami a kopulí, a hlavně je tady spousta stoupání a klesání. Když jsem přijela, bylo Urbino plné studentů, pak úplně zpustlo, a teď už do historického centra nesmím, protože bydlím mimo a nemám ho po cestě na nákup.

O alarmujícím nárůstu pacientů s nemocí COVID-19 v Itálii a chystaném uzavření škol na týden jsme se doslechli ještě před prvním dnem semestru. Nakonec ale výuka začala, a když školu přece jenom třetí den zavřeli, neměli jsme ani trochu chuť zodpovědně nikam nechodit a nic nedělat. Koneckonců v Marche, našem regionu, ještě nebyl nahlášen žádný případ. A tak jsme stihli vyrazit na pár výletů do okolí, které byly úplně skvělé. Podívali jsme se do Umbrie, Toskánska i San Marina. Ochutnali jsme spaghetti alla carbonara a frutti di mare. Prozkoumali jsme malou vesničku na vrcholu hory, obklopenou ze všech stran pustými kopci, která jako by vypadla z nějakého příběhu. Zahlédli jsme moře...

Po uplynutí jednoho týdne se měla škola zase otevřít, takže výuka ještě nezačala ani v online podobě. Brzy jsme se dozvěděli, že bude zavřená o něco déle. Naplánovali jsme si další výlety, ale pak přišla karanténa i do naší oblasti a už jsme nikam nemohli. V té době jsem si začala dělat starosti, abych nemoc nechytila a nevědomky nešířila, a tehdy jsem se rozhodla zůstat v sociální izolaci. Od té doby, byl to začátek března, až do dnešních dnů, přelomu dubna a května, se v tomhle ohledu nic nezměnilo. Netrvalo dlouho a spustila se online výuka, a protože nemám nic jiného na práci, jsem letos obzvlášť pilná studentka. Ze začátku mi připadala výuka na dálku nanejvýš pohodlná, až praktická, ale po čase se ukázalo, že jí toho hodně chybí, nejvíc ze všeho nenahraditelná esence společnosti dalších lidí.

Před pár dny jsem se doslechla od sousedů z protějšího balkonu, že začátkem května bychom měli přejít do fáze uvolnění některých opatření. V poslední době jsem už ani nemyslela na to, abych sledovala novinky. Možná s tím zase začnu. Ale uvidíme, jestli se mě nakonec opravdu nějaké dotknou. Hodně studentů stihlo Urbino ještě před vyhlášením úplné karantény ve spěchu opustit (a teď jsou někteří z nich bez výtvarných potřeb nebo grafických tabletů, jak se dozvídám z hodin), stejně jako obě mé spolubydlící; moc nás tady nezbylo. Kdy se asi budou moci všichni vrátit a kdy bude život v Urbinu připomínat ty tři týdny na začátku?

"Moje malá planeta"

Autoportrét

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

15. 05. 2020