Výstava o plzeňské aviatice ukazuje kampus ZČU ještě jako letiště

Spolupráce Univerzita Výstava

Až do 10. července je v mázhausu plzeňské radnice k vidění výstava 110 let letectví v Plzni. Jsou na ni zváni i zájemci o historii Západočeské univerzity, která je s aviatikou pevně spjatá.

V místech, kde dnes stojí kampus ZČU na Borských polích, totiž dříve fungovalo letiště Západočeského aeroklubu Plzeň. Památník nedaleko rektorátu připomíná letce, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské RAF, a ve vestibulu Fakulty elektrotechnické je k vidění stálá expozice věnovaná jednomu z nich – čestnému občanovi města Plzně, brigádnímu generálovi Miroslavu Štanderovi.

Na výstavě se seznámíte okolnostmi vůbec prvního vzletu na území Plzně, s dějinami i současností zdejší aviatiky. Poznáte rozmanitost letectví od volnočasového po vojenské, nechybí ani část věnovaná letecké záchranné službě či medailonky pilotů z druhé světové války. Panely s texty a fotografiemi doplňují vitríny s leteckými artefakty i modely letadel a vrtulníků.

Oslavy 110 let plzeňské aviatiky nabídnou letos ještě den otevřených dveří na letišti v Letkově, plánovaný na 12. září. V případě nepříznivého počasí se uskuteční o týden později.

Galerie


Celouniverzitní

Pavel KORELUS

01. 07. 2020


Sutnarka představí knihu Záhadné pouto, věnovanou výjimečnému vztahu českého a židovského národa

Tisková zpráva Univerzita Veřejnost

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

04. 02. 2021

Děkan Fakulty strojní ZČU Milan Edl byl zvolen prezidentem sdružení Czech Smart City Cluster

Spolupráce Tisková zpráva Univerzita

Fakulta strojní

03. 02. 2021

Západočeská univerzita vytvoří plán rovných příležitostí

Etika Tisková zpráva Univerzita

Celouniverzitní

11. 02. 2021