Výstava o plzeňské aviatice ukazuje kampus ZČU ještě jako letiště

Spolupráce Univerzita Výstava

Až do 10. července je v mázhausu plzeňské radnice k vidění výstava 110 let letectví v Plzni. Jsou na ni zváni i zájemci o historii Západočeské univerzity, která je s aviatikou pevně spjatá.

V místech, kde dnes stojí kampus ZČU na Borských polích, totiž dříve fungovalo letiště Západočeského aeroklubu Plzeň. Památník nedaleko rektorátu připomíná letce, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské RAF, a ve vestibulu Fakulty elektrotechnické je k vidění stálá expozice věnovaná jednomu z nich – čestnému občanovi města Plzně, brigádnímu generálovi Miroslavu Štanderovi.

Na výstavě se seznámíte okolnostmi vůbec prvního vzletu na území Plzně, s dějinami i současností zdejší aviatiky. Poznáte rozmanitost letectví od volnočasového po vojenské, nechybí ani část věnovaná letecké záchranné službě či medailonky pilotů z druhé světové války. Panely s texty a fotografiemi doplňují vitríny s leteckými artefakty i modely letadel a vrtulníků.

Oslavy 110 let plzeňské aviatiky nabídnou letos ještě den otevřených dveří na letišti v Letkově, plánovaný na 12. září. V případě nepříznivého počasí se uskuteční o týden později.

Galerie


Celouniverzitní

Pavel KORELUS

01. 07. 2020


Studenti měli enormní zájem o konferenci Turismus v době covidu

covid-19 Konference Studenti

Fakulta ekonomická

20. 11. 2020

Tématem výtvarné soutěže pro středoškoláky je Začátek a konec

Soutěž Studium Veřejnost

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

26. 11. 2020

Konference nastínila, jak fenomén 4.0 ovlivní oblast vysokoškolského vzdělávání

Konference Spolupráce Studium

Fakulta strojní

25. 11. 2020