České hrdinky v Galerii Ladislava Sutnara

8. července, 18:00

Galerie Ladislava Sutnara

Univerzita Veřejnost Výstava

Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy České hrdinky, která se uskuteční ve středu 8. července od 18 hodin v Galerii Ladislava Sutnara v centru Plzně. Výstavní projekt o emancipaci a síle něco změnit vytvořila Renáta Fučíková a studenti ateliéru Didaktické ilustrace na Sutnarce a na podzim k němu bude vydána stejnojmenná kniha, na níž se podílely Lenka Křížová a Kateřina Tučková.

Vstup: volný

„České hrdinky“ jsou uměleckým a literárním projektem, který se věnuje vlivu žen na české dějiny. Vznikl symbolicky 100 let poté, co se feministce, učitelce, aktivistce a vůdčí osobnosti československého ženského hnutí Františce Plamínkové podařilo docílit toho, aby byl do praxe uveden pokrokový princip rovnosti obou pohlaví, jak byl zakotven v Masarykově ústavě z roku 1918.

Princezny, mecenášky umění, spisovatelky, letkyně, členky odboje proti nacistickým a komunistických okupantů, surrealistické malířky, zpěvačky protestsongů, automobilové závodnice, novinářky, hollywoodské herečky, humanitární pracovnice, operní hvězdy, módní návrhářky, zlatými medailemi ověnčené sportovkyně – návštěvníci se mohou nechat inspirovat výraznými charaktery a úspěchy 50 významných nositelek změn „k naplňování vlastních snů a životních cílů“, jak říká autorka projektu Renáta Fučíková.

Vernisáž: středa 8. července 2020, 18:00 hod.

Výstava: 8. července – 1. srpna 2020

Partneři

Česká centra, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU, Radio Prague International

Lenka THOMAYER OPATRNÁ