Fakulta pedagogická přijímá přihlášky ke studiu nového bakalářského programu Speciální pedagogika

Study Press Release University

Až do 23. srpna se mohou ti, které zajímá speciální a inkluzivní pedagogika, hlásit ke studiu na Fakultě pedagogické (FPE) Západočeské univerzity v Plzni. Fakulta totiž získala akreditaci pro výuku tříletého bakalářského studijního programu Speciální pedagogika v denní formě studia. Otevře ho už pro akademický rok 2020/21.

„Vhodně reagovat na individuální a často velmi specifické potřeby žáků a studentů, to je pro současné školství velká výzva,“ říká děkan Fakulty pedagogické Pavel Mentlík. „Stále více dětí se zdravotním postižením navštěvuje běžné základní školy. Ty proto musí být z hlediska pedagogické práce s těmito žáky odpovídajícím způsobem vybaveny. Vedle různých kompenzačních pomůcek sehrává významnou úlohu také přítomnost pedagogů, kteří jsou odborně připravení poskytovat odpovídající speciálně pedagogickou podporu žákům, jejich rodinám i svým kolegům,“ vysvětluje Pavel Mentlík. Získání akreditace pro studijní program Speciální pedagogika je proto podle něj nepochybným úspěchem pro fakultu i univerzitu, ale zejména důležitým příslibem školám v regionu.

Speciální pedagogika je tříletý bakalářský program v prezenční formě studia, ukončený státní závěrečnou zkouškou. Tvoří ho nejen teoretická část, týkající se dílčích disciplín speciální pedagogiky, ale i část praktická. Studenti si vyzkouší školní i mimoškolní asistování dětem s potřebou podpůrných opatření, dozví se o různých možnostech podpory, kterou lze těmto žákům a studentům poskytnout, dostanou příležitost zapojit se do výzkumných projektů, budou absolvovat praxe ve speciálních i běžných školách, v neziskových organizacích poskytujících služby lidem s postižením nebo obhajujících práva těchto osob a získají mnoho dalších užitečných zkušeností a dovedností.

Absolventi bakalářského studia speciální pedagogiky budou schopni poskytovat odbornou intervenci a podporu na základních školách, základních školách speciálních a v dalších školských zařízeních a pracovištích. Uplatnění naleznou také v dalších pomáhajících profesích, působících například v resortu ministerstva práce a sociálních věcí.

Přihlášky ke studiu se podávají elektronicky do 23. srpna, přijímací zkouška se koná 28. srpna. Podrobné informace zájemci najdou na webových stránkách Fakulty pedagogické v sekci pro uchazeče.

Faculty of Education

Šárka Stará

28. 07. 2020

RICE Research Center Develops Unique Technology for Plastics Separation