Architektem roku 2020 se stal Zdeněk Fránek

Univerzita Úspěchy Zaměstnanci

Známý český architekt a v současnosti pedagog Sutnarky Zdeněk Fránek (*1961) obdržel v úterý 8. září v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze ocenění za mimořádný přínos architektuře. Porota jej vybrala z pěti finalistů.

Cenu Architekt roku vypsala již po dvanácté společnost ABF, a. s., přičemž hlavní cena Architekt roku je udělována osobě či osobám, které se v uplynulém období pěti let svým přístupem významně zasloužily o architekturu v České republice. „V procesu navrhování nelze přestat. Jedná se o jakési nutkání, které vás žene dál, ať už vám někdo hází klacky pod nohy, nebo ne," těmito slovy reagoval Architekt roku 2020 Zdeněk Fránek na moderátorův dotaz, zda jej stále baví projektovat.

„Fránek patří k nejvýznamnějším představitelům organického proudu české architektury. Jeho stavby se vyznačují sochařskými kvalitami, zároveň, zvláště v posledním desetiletí, odrážejí jeho zájem o ekologii. Citlivě vstupují do daného prostředí, stávají se jeho obohacujícím fenoménem. Jednoduše řečeno, jsou krásné, aniž by se podbízely," uvedla ve svém hodnocení odborná porota. Zasedli v ní architekti Petr Hájek, Adam Gebrian, Marcela Steinbachová, umělkyně Kateřina Šedá a vítěz loňského ročníku soutěže, architekt Stanislav Fiala.

Bývalý děkan Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci (2012-2018) vystudoval Fakultu architektury VUT v Brně, poté působil na ÚHA v Blansku a v roce 1989 založil firmu Fránek Architects. V současné době se Zdeněk Fránek věnuje projekční, publikační a pedagogické činnosti doma i v zahraničí. Na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara působí od října 2019.

Mezi jeho nejvýznamnější stavby patří Zámek ve Velkých Opatovicích (2007), Modlitebna Církve bratrské v Litomyšli (2010), Kostel církve bratrské v Praze (2010), Energetická ústředna No. 6 Ostrava-Vítkovice (2012), CCC- Czech China Contemporary Galerie Peking (2013), Rodinný dům v Chorvatsku (2014), Výzkumné centrum Liko-Noe a hala Liko-Vo ve Slavkově u Brna (2015-2019) nebo Stezka v oblacích na Dolní Moravě (2014-2015). Fránek v posledních letech ale realizoval třeba také drobnou pozorovatelnu ze dřeva Durch, před dvěma lety zvítězil v architektonické soutěži na řešení vstupního areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy a v současnosti připravuje například realizaci kostela v Neratovicích. Veřejnost jeho jméno může znát i jako autora dosud nerealizovaného domu na Starém Městě v Praze přezdívaného maršmeloun.

Galerie


Stezka v oblacích na Dolní Moravě

Hala Liko-Vo ve Slavkově u Brna

Kostel v Neratovicích

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

10. 09. 2020


Platforma KnowING HUB podpoří spolupráci firem a výzkumných institucí

Spolupráce Transfer Věda

Fakulta aplikovaných věd

17. 02. 2021

Výstava připomíná cestovatele Jiřího Hanzelku

Absolventi Spolupráce Veřejnost

Fakulta filozofická

05. 02. 2021

Fakulta pedagogická zkoumá nové možnosti uplatnění technologií ve vzdělávání

Spolupráce Tisková zpráva Univerzita

Fakulta pedagogická

24. 02. 2021