Mezinárodní den studentstva si letos připomeneme bez veřejných akcí

Students University Public

Využijme volný den k zamyšlení nad odkazem let 1939 a 1989.

Besedy s pamětníky, konference o národní identitě, vzpomínkové akce, filmové projekce, ocenění vůdčích osobností studentských stávkových výborů z roku 1989 – tak vypadaly loňské oslavy 17. listopadu. Jejich program reflektoval především události roku 1989, jejichž 30. jubileum jsme si připomínali. Ke kulatému výročí sametové revoluce dala Západočeská univerzita Plzeňanům dárek v podobě portrétu Václava Havla. Obraz prvního polistopadového prezidenta, který studentka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Tereza Fialová vytvořila ze samých srdíček, dodnes zdobí centrum Plzně.

Nic z toho, čím jsme si Mezinárodní den studentstva a Den boje za svobodu a demokracii připomínali před rokem, se letos z důvodu koronavirové epidemie konat nemůže. I slavnostní zasedání Vědecké rady ZČU, každoročně přádané právě v souvislosti s tímto významným dnem, je odloženo na příští rok. „Letošní 17. listopad jako by nám chtěl připomenout jednu z událostí, jež zasáhla vysokoškoláky v době, k níž se Mezinárodní den studentstva váže,“ říká rektor ZČU Miroslav Holeček. „Školy jsou zavřené, a byť vyučující i studenti dělají maximum, aby omezení měla co nejmenší dopad, všichni už toužíme po tom, abychom se mohli zase osobně setkat,“ dodává. „Využijme tento svátek nejen ke vzpomínce na události let 1939 a 1989, ale i ke krátkému zamyšlení nad tím, proč je pro nás vzdělání důležité,“ vyzývá rektor.

Gallery

Obraz Václava Havla zdobí centrum Plzně od listopadu 2019.

University-wide

Šárka Stará

16. 11. 2020

RICE Research Center Develops Unique Technology for Plastics Separation