Online Noc vědců přenesla lidi a roboty z univerzity až do obýváků

Univerzita Věda Veřejnost

Nestihli jste v pátek večer sledovat program Západočeské univerzity? Podívejte se na pokusy a přednášky ze záznamu.

Páteční noc patřila na Západočeské univerzitě vědě. A vlastně nejen na Západočeské univerzitě. Noc vědců, tradiční celorepubliková akce, kterou ZČU v Plzeňském kraji pořádala už podruhé, se totiž letos konala online, a tak se věda z univerzity mohla snadno dostat kamkoliv. Na televizních obrazovkách, monitorech a displejích měla skvělou sledovanost a v konkurenci přenosů z dalších pořádajících univerzit a institucí se rozhodně neztratila. Na facebooku nasbírala téměř tři tisíce zhlédnutí, na YouTube dva tisíce.

Noc vědců měla podtitul Člověk a robot. Připomínala totiž letošní sté výročí Čapkova dramatu R.U.R., v němž slovo robot zaznělo poprvé. Dvě a půl hodiny dlouhý program tedy zahájilo vystoupení tančícího robota Pavla Hraničky a zakončil videomapping na budově Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, v jejímž studiu Multilab se celá Noc vědců odehrávala. Moderátor Jiří Chroust tam vítal hosty na dvou scénách, přičemž experimenty a ukázky se odehrávaly na té hlavní a rozhovory na vedlejší scéně ve studiu studentského rádia.

Diváci se tak mohli seznámit s oblíbeným projektem Smart train – modelem vláčku, který lze rozjet silou myšlenky, dozvědět se, co jsou chytrá okna, poznat kybernetiku hrou i ovládání robotické ruky, zúčastnit se virtuální jízdy univerzitní formule, naučit se vařit jedlou kometu, spatřit jiskřící představení Teslova transformátoru i 3D počítačové modely lidského těla.

Kdo měl po skončení Noci vědci chuť na přídavek, mohl si na YouTube kanálu ZČU pustit některé z předtočených, neméně zajímavých videí, která jsou stejně jako záznam přenosu k vidění i nadále:


Všem divákům plzeňské Noci vědců děkujeme za pozornost!

Video


Galerie


Celouniverzitní

Pavel KORELUS

29. 11. 2020


Západočeská univerzita vyhlašuje výzvu Poděkuj sportem

Tisková zpráva Univerzita Veřejnost

Fakulta strojní

12. 04. 2021

Menza začne vydávat obědy bez objednávek

covid-19 Univerzita Zaměstnanci

Celouniverzitní

12. 04. 2021

Spolupráce se Stodskou nemocnicí umožní testovat i studenty

covid-19 Studenti Zaměstnanci

Celouniverzitní

30. 03. 2021