Týden mozku Akademie věd ČR

15 March

15. března, 08:00

online

Vědecký festival, kterého se letos zúčastňuje i Západočeská univerzita v Plzni, se uskuteční od 15. do 21. března.

Enter: volný
Intended for: studenti, zaměstnanci, veřejnost
More information at http://www.tydenmozku.cz/program/akce?id=101&a=pocitacove-vyuziti-elektricke-aktivity-mozku

Týden mozku je festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Tradici Týdne mozku v České republice inicioval a založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998.

Za ZČU se Týdne mozku zúčastní Roman Mouček z katedry informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd. Ve videorozhovoru představí projekt BASIL, systém ovládání počítače mozkem.

Dozvíte se, že elektrická aktivita lidského mozku je přes celou řadu omezení měřitelná i na povrchu hlavy. Protože jde o metodu neinvazivní, je vhodná pro praktické aplikace, které využívají tuto aktivitu pro identifikaci některých požadavků člověka a následně počítačové ovládání jednoduchých zařízení. Existují tak technologické firmy vyrábějící zařízení pro efektivní snímání tohoto typu mozkové aktivity a zároveň probíhá vývoj tzv. BCI systémů, které zprostředkovávají obousměrnou komunikaci mezi člověkem, resp. lidským mozkem, a počítačem.

University-wide

Pavel KORELUS