Studenti vystříleli v Chorvatsku zlaté a stříbrné medaile

Sport Studenti Úspěchy

V chorvatském Osijeku se od 22. 5. do 5. 6. uskutečnilo Mistrovství Evropy ve sportovní střelbě a od 8. do 13. 6. Světový pohár ve sportovní střelbě. Mezi startujícími byli i studenti ZČU, kteří navíc na Světovém poháru získali zlaté a stříbrné medaile.

Zlaté medaile ve sportovní pistoli na 25 metrů zdobí český ženský tým. Jeho členkou je Anna Dědová, studentka studijního programu Kybernetika a řídicí technika se specializací Automatické řízení a robotika katedry kybernetiky FAV ZČU, dalšími členkami jsou Renata Červenková a Veronika Schejbalová.

„Vzhledem k nedostatku závodů byla příprava většinu roku čistě tréninková a k prvním závodům v zahraničí jsme se dostali až ke konci dubna. Paradoxně ovšem příprava probíhala mnohem hladčeji než obvykle, protože díky online výuce bylo možné bez problému zkombinovat tréninky se studiem i se zahraničními závody. Zejména záznamy z online výuky byly tento rok obrovskou výhodou, která kombinaci studia se sportem velmi usnadnila, a jsem velice ráda, že nám je všichni naši vyučující byli ochotni poskytovat. Přednášky a cvičení bylo tak možné v případě potřeby posunout a nebylo potřeba řešit žádné problémy s chybějícími přednáškami a testy jako při prezenční výuce, byť samotné studium na dálku bylo poněkud náročnější. Tréninkové prostory jsme měli také k dispozici i přes většinu pandemických opatření, a kromě závodních zkušeností nám tuto sezonu nic nechybělo,“ popisuje přípravu na Světový pohár a mistrovství Evropy Anna Dědová.

Jedinou komplikací bylo, že se jak mistrovství Evropy, tak Světový pohár konaly během června současně se zkouškami, navíc v neobvykle krátkém odstupu, což nebylo úplně jednoduché skloubit. Nakonec se ale obojí podařilo poměrně dobře, jak zkoušky, tak mistrovství Evropy a Světový pohár, kde se nám podařilo v týmech získat i první medaili po přestupu z juniorských kategorií a individuálně střelit poměrně pěkné výsledky. Jediným letošním zklamáním bylo, že se nám v pistolových disciplínách bohužel nepodařilo získat kvalifikační místo pro olympijské hry, přestože k němu na mistrovství Evropy opět chyběl jediný bod,“ dodává studentka.

Mužský tým, jehož součástí je Matěj Rampula, student studijního programu Informatika a výpočetní technika se specializací Informatika na katedře informatiky a výpočetní techniky FAV, získal v Osijeku nejdříve titul mistra Evropy ve standardní pistoli. Následně student získal ve Světovém poháru společně s Jindřichem Dubovým a Tomášem Těhanem stříbrnou medaili.

„Příprava na Světový pohár byla obtížná, neboť se dokonale kryla se zkouškovým obdobím, které jsem měl už tak zkrácené kvůli účasti na mistrovství Evropy také v Osijeku na přelomu května a června, kde se mi, podařilo získat titul mistra Evropy ve standardní pistoli. Přes tyto nevyhnutelné potíže s časováním, které vedly k snad i nedostatečné přípravě, se nám v týmové soutěži rychlopalné pistole vcelku zadařilo a vystříleli jsme ve finále proti německému týmu (v němž byl mimo jiné olympijský vítěz z Ria, Christian Reitz) stříbrnou medaili. Samozřejmě z ní mám, stejně jako z každé medaile z vrcholné soutěže, velikou radost, avšak vážím si jí o to více, že to byl můj první Světový pohár, v němž jsem startoval v mužské kategorii,“ říká Matěj Rampula.

Na Světovém poháru startoval také Pavel Schejbal, student programu Elektrotechnika a informační technologie Fakulty elektrotechnické, který se za české muže umístil nejlépe ve vzduchové pistoli.

Galerie


Matěj Rampula vlevo.

Anna Dědová druhá zleva.

Fakulta aplikovaných věd

Michaela Zůzová

19. 07. 2021


Aktivity Ruského centra

Seminář Spolupráce Univerzita

Ústav jazykové přípravy

07. 10. 2021

Reforma vzdělávání učitelů zahájena. Učitelé mají být lépe připraveni do praxe

Spolupráce Studium Veřejnost

Fakulta pedagogická

05. 10. 2021

Software BrainIn usnadní lidem s poškozením mozku návrat k běžnému životu

Tisková zpráva Věda Veřejnost

Fakulta aplikovaných věd

12. 10. 2021

Vynikající studenti plzeňských veřejných vysokých škol obdrželi mimořádná stipendia

Studenti Tisková zpráva Úspěchy

Celouniverzitní

05. 10. 2021

Sportující hasiči přivezli medaile z akademického mistrovství v Ostravě

Sport Studenti Úspěchy

Celouniverzitní

12. 10. 2021