Studenti Fakulty pedagogické absolvovali v létě výuku v autobusu

Další vzdělávání Studenti Studium

Jak vypadá výuka v mobilní polytechnické laboratoři EDUBus? Budoucí učitelé ze Západočeské univerzity už to vědí.

V době koronavirové pandemie byla značně omezena prezenční výuka, včetně výuky praktické. Dílny a laboratoře Fakulty pedagogické (FPE) zely prakticky celý rok prázdnotou a vše se přesunulo do kyberprostoru. Vzdělávací aktivity, které se standardně odehrávají v laboratořích a dílnách, například u studijních programů Technická výchova, Fyzika nebo Výpočetní technika ve vzdělávání a stejně zaměřených programů pro přípravu budoucích učitelů, museli pedagogové upravit pro domácí podmínky. Studenti tak experimentovali venku, v kuchyních i v garážích.

V průběhu prázdnin nabídla fakultě společnost EDUteam sérii workshopů s řadou zajímavých a moderních témat, určených primárně pro učitele. Společnost provozuje mimo jiné raritu – mobilní polytechnickou laboratoř, takzvaný EDUBus. I přes velmi naplněné prázdniny, kdy se vyučující FPE snažili studentům poskytnout maximum termínů pro zkoušky a zápočty, se podařilo vytvořit skupinu výborných studentů a vyjet na třídenní akci do nedaleké Březnice.

„I přes všechny překážky, které jsme v letošním akademickém roce měli, jsme s kolegy z Fakulty pedagogické neváhali a využili možnost zúčastnit se Letní polytechnické školy EDUacademy 2021, kde jsme poznali nové postupy a moderní pomůcky využívané ve vzdělávání. Naučili jsme se používat ozoboty, virtuální realitu, termokamery, drony, CodeNode, digitální mikroskopy a další moderní technologie jako edukační pomůcky při výuce. Dozvěděli jsme se také o novinkách od firem Microsoft a Google – o novinkách v Office 365, novém operačním systému Windows 11 nebo vylepšení a použití některých Google aplikací. Přínosem pro nás byly také názory, znalosti, aplikace a weby pro vzdělávání, které používají již zkušení pedagogové. Pro milovníky hledání zde byla hra hledání QR kódů, které obsahovaly zakódované otázky. Kdo našel všechny ukryté QR kódy a odpověděl správně na otázky, získal na památku klíčenku EDUbus. Samozřejmě, že naše skupina ceny získala! Nechybělo zde ani dobré jídlo a večerní povídání u ohně. Za sebe a kolegy mohu říci, že to byla pro nás akce mimořádně přínosná,“ říká Vanessa Kantnerová, studentka informatiky a techniky ve vzdělávání.

Učitelé na akci reflektovali svoje osvědčené didaktické postupy a sdíleli tak mezi sebou příklady dobré praxe. Účastníci byli z celé republiky. Děkujeme EDUteamu za přínosný zážitek!

Galerie


Fakulta pedagogická

Jan Krotký, Vanessa Kantnerová

07. 09. 2021