Noc vědců na Západočeské univerzitě představí čas v mnoha podobách

Tisková zpráva Věda Veřejnost

Všechny tři technické fakulty Západočeské univerzity v Plzni – strojní, elektrotechnická a aplikovaných věd, budou v pátek 24. září hostit další ročník celoevropské Noci vědců. Na náplni programu, který tentokrát spojuje téma Čas, se ale podílí také týmy ostatních fakult.

Na rozdíl od loňského online ročníku je letos široká veřejnost zvána od 17 do 22 hodin do areálu kampusu na Borech.

Noc vědců v České republice koordinují Ostravská univerzita a VŠB – Technická univerzita Ostrava, k nimž se ostatní školy a instituce přidávají. Komentované ukázky, přednášky, workshopy, hry a soutěže připravené Západočeskou univerzitou v Plzni představí při Noci vědců čas v mnoha podobách oborů technických, přírodních, humanitních i lékařských.

Návštěvníci se například díky workshopu Fyzika včera, dnes a zítra dozvědí, jak naši předkové měřili čas. Do minulosti je zavedou rovněž archeologové Fakulty filozofické, kteří zvou na komentovanou ukázku Čas artefaktů. Představí zajímavé artefakty z různých období naší minulosti, vysvětlí, jaké metody používají k určení jejich stáří, a budou se také věnovat roli artefaktů při sledování času. Filozofové rovněž chystají přednášku Jak šel čas s filozofií, která na otázku „Co je to čas?“ předloží odpovědi slovutných myslitelů od Aristotela po Heideggera.

Naproti tomu do budoucnosti zamíří účastníci přednášky Člověk a energie v 21. století, kteří si budou moci na ukázkových modelech vyzkoušet funkci různých typů vodních motorů, větrných turbín a solárních systémů. Futuristická bude i expozice Ze života hmyzu s miniaturními magnetickými roboty, kteří mají velký potenciál pomáhat v blízké budoucnosti v medicíně i při výrobních procesech.

Času jako rozhodujícímu faktoru v případě záchrany lidského života se bude věnovat expozice Když je každá minuta drahá Fakulty zdravotnických studií. Upozorní na téma včasné první pomoci i na prevenci a edukaci, díky níž lze úrazům včas předejít. Boji s časem se bude věnovat také komentovaná ukázka Fakulty elektrotechnické, která představí inteligentní oblečení, drony, senzory a další technologie, které pomáhají hasičům zkrátit dobu zásahů a zajistit jejich bezpečnost. Fakulta ekonomická přispěje k programu přednáškami na téma Ekonomika a čas, katedra geomatiky Fakulty aplikovaných věd se zaměří na Geodata v čase a prostoru.

Stejně jako vloni nebude chybět ani dílo Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, která na téma Čas chystá speciální světelnou show promítanou na budovu fakulty. Videomapping začne ve 21:30 hodin.

Na Noci vědců se podílejí také průmysloví partneři Západočeské univerzity. Například Doosan Škoda Power představí v expozici Turbína v čase proměny těchto zařízení od historie po současnost, zatímco Centrum výzkumu Řež věnuje komentovanou ukázku Degradaci materiálu v čase. Přednášky v kampusu ZČU chystá rovněž Česká astronomická společnost, Hvězdárna a planetárium Rokycany pozve návštěvníky do svého areálu v ulici U Dráhy a také do sídla v Rokycanech.

V Plzeňském kraji se bude Noc vědců konat rovněž v Klatovech, kde její program organizují Masarykova základní škola a Úhlava, o.p.s.

V souladu s platnými požadavky Ministerstva zdravotnictví ČR se návštěvníci budou muset prokázat potvrzením o ukončeném očkování, prodělaném covidu 19 nebo platným negativním testem. Zároveň budou mít možnost absolvovat antigenní test na covid 19 ze slin přímo v kampusu, v budově Fakulty aplikovaných věd v blízkosti tramvajové zastávky Technická.   

Kompletní program plzeňské Noci vědců najdete na webu akce.

Galerie


Celouniverzitní

Šárka Stará

21. 09. 2021


Profesor Kurt Gebauer z Fakulty pedagogické je Umělcem roku

Univerzita Úspěchy Zaměstnanci

Fakulta pedagogická

06. 10. 2021

V BoostUp Night vol.3 zvítězil projekt veterinárních límců

BoostUp Soutěž Studenti

Celouniverzitní

12. 10. 2021

Fakulta filozofická se představuje ve Staré synagoze

Tisková zpráva Veřejnost Výstava

Fakulta filozofická

14. 10. 2021

Tandem nabízí novou aplikaci pro interaktivní prohlídky města

Další vzdělávání Tisková zpráva Veřejnost

Centrum výměny mládeže

04. 10. 2021

Nová krajina ateliéru Keramický design získala cenu na Designbloku

Úspěchy Výstava

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

13. 10. 2021