Západočeská univerzita oslavila třicátiny

Tisková zpráva Univerzita Veřejnost

V univerzitním areálu na Borských polích, zaplněném studenty, akademiky i veřejností, hrály 21. září studentské i profesionální kapely. Studenti si užili oblíbené Pivo s rektorem, bavili se při archery game, orientačním běhu a dalších aktivitách. Festival vyvrcholil koncertem Tata Bojs.

Během Roku jedna, který byl součást Dne v kampusu, se především studenti prvních ročníků seznámili se studentskými organizacemi, se službami Informačního a poradenského centra ZČU a dozvěděli se o mezinárodních stážích a brigádách. Tělo si protáhli při výuce latinskoamerických tanců zouk a bachata a rytmem veršů se nechali unášet během slam poetry. Program doplnil bleší trh a burza učebnic. Kromě skript si mnozí domů odnesli také vlastnoručně vyrobenou japonskou květinu kokedamu.

Skvělé jídlo a pití zajistily plzeňské kavárny, restaurace a bistra, ale také univerzitní menza, která návštěvníkům nabídla jubilejní třiceticentimetrovou klobásu. Oblíbená akce Pivo s rektorem nalákala studenty ke stánku, kde čepoval přímo rektor Miroslav Holeček. Letos studenti ochutnali novinku – světlý ležák Ventill a další druhy piv z experimentálního minipivovaru Proud, který vaří v prostorách zrekonstruované elektrárny v areálu pivovaru Plzeňský Prazdroj. Rektor pak se studenty strávil v přátelském rozhovoru zbytek odpoledne.

Univerzitě k výročí zahrál mimo jiné plzeňský hudebník Milan Samko, zpěvák 7krát3 – nositel Ceny Anděl 2020 v kategorii Sólový interpret, a ve 20 hodin se kampusem rozezněly písně Andělem mnohokrát oceněné skupiny Tata Bojs. Ještě předtím však univerzitě spolu s rektorem Miroslavem Holečkem poblahopřáli hejtmanka a emeritní rektorka Ilona Mauritzová, plzeňský primátor Martin Baxa. Gratuloval také Martin Vachek, výkonný ředitel společnosti Daramis, která zastřešuje komplex Unicity Living, jenž je hlavním partnerem oslav.

Na stánku Západočeské univerzity studenti nakupovali univerzitní mikiny a trička k 30 letům ZČU, ale také exkluzivní oblečení z nové kolekce #COPATUTOJE, jímž se univerzita připojila k projektu města Plzně a značky Horsefeathers. Část výtěžku z prodeje je přitom určena pro Onkologickou a radioterapeutickou kliniku Fakultní nemocnice Plzeň.

Svůj stánek v kampusu měla také Nadace pro transplantace kostní dřeně. Do Českého národního registru dárců dřeně, s nímž už od roku 2009 spolupracuje Fakulta aplikovaných věd ZČU, se zapsalo devatenáct lidí.

Západočeská univerzita v Plzni vznikla 28. září 1991 spojením bývalé Vysoké školy strojní a elektrotechnické (tehdy se čtyřmi fakultami – strojní, elektrotechnickou, aplikovaných věd a ekonomickou) a Pedagogické fakulty v Plzni. V době svého založení tak měla univerzita pět fakult, které navštěvovalo 4200 studentů. Dnes je počet studentů téměř trojnásobný. Za uplynulá tři desetiletí přitom nejvyšší hodnoty dosáhl v akademickém roce 2008/09, kdy ZČU navštěvovalo bezmála 19 tisíc studentů.

V roce 1993 se součástí univerzity stává Fakulta právnická. Sedmou Fakultu humanitních studií dostala ZČU k osmým narozeninám v roce 1999 a za šest let se z ní stala Fakulta filozofická. Rok 2000 přinesl univerzitě vysokoškolský ústav Nové technologie – výzkumné centrum. Dalším vysokoškolským ústavem se o čtyři roky později stal Ústav umění a designu, následovaný v roce 2008 Ústavem jazykové přípravy a Fakultou zdravotnických studií. Z Ústavu umění a designu se v roce 2013 stala nejmladší, devátá fakulta ZČU, která dnes nese název Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara.

Úspěchy na poli vědy a výzkumu univerzitě přinášejí její výzkumná centra – Nové technologie – výzkumné centrum (NTC), které vzniklo v roce 2000, dále Nové technologie pro informační společnost (NTIS), otevřené v roce 2014, Regionální technologický institut (RTI), jenž zahájil činnost v roce 2015, a výzkumné centrum RICE (Research and Innovation Centre for Electrical Engineering), které začalo fungovat v roce 2016.  

V roce 2019 udělil Národní akreditační úřad pro vysoké školství Západočeské univerzitě institucionální akreditaci, která jí umožňuje autonomně schvalovat studijní programy. Sedm součástí ZČU je nositelem známky HR Award, kterou uděluje Evropská komise za péči o lidské zdroje v oblasti vědy a výzkumu. Rok 2019 univerzitě přinesl také dlouho očekávané tramvajové spojení mezi centrem města a univerzitním kampusem na Borských polích. V centru mají své budovy čtyři fakulty, ale s univerzitou se lidé mohou setkat i na dalších místech – v Galerii Ladislava Sutnara nedaleko náměstí Republiky, v univerzitní kavárně Družba nebo coworkingovém centru Kulturka. V kampusu sídlí pět fakult, Ústav jazykové přípravy a je zde také Univerzitní knihovna, menza a tělocvična.

Současný rektor Miroslav Holeček je pátým rektorem ZČU. V čele plzeňské univerzity stojí už druhé funkční období, které potrvá do konce února 2023. Jeho předchůdci byli Jiří Holenda (1992–1998), Zdeněk Vostracký (1998–2004), Josef Průša (2004–2011) a Ilona Mauritzová (2011–2015).

Video


Galerie


Celouniverzitní

Šárka Stará

22. 09. 2021