Výzkumníci z centra NTIS vyvíjejí aplikaci, která pomůže nemocným dětem

Dětská klinika FN Plzeň a NTIS zahájily spolupráci na vývoji aplikace, která bude napomáhat v diagnostice, léčbě, a především výzkumu Crohnovy choroby u dětí. Financování výzkumu podpoří hnutí Na vlastních nohou – Stonožka, které iniciovalo dětskou výtvarnou soutěž.

Děti z mateřských, základních a středních škol z celé České republiky mohou malovat obrázky na téma Věda, která léčí. Děti, které nemají výtvarnou tvorbu v oblibě, mohou do soutěže zaslat esej na téma Jak bude vypadat věda ve 22. století? Nejlepší díla, která ztvárňují pohled na vědu, budou na podzim vystavena v prostorách fakulty aplikovaných věd a plzeňské fakultní nemocnice. Uzávěrka dětských prací je 30. června a zasílají se do plzeňské fakultní nemocnice.

Crohnova choroba je nevyléčitelné chronické zánětlivé onemocnění různých částí trávicího traktu, provází pacienty téměř celý život a má kolísavý průběh, ve kterém se střídají období klidu a aktivity. Počet nemocných se bohužel každoročně zvyšuje. Interaktivní software, na jehož vývoji pracují výzkumníci z centra NTIS, bude sbírat, registrovat a zpracovávat data dětí se střevním záněty a následně bude schopen poskytnout statistické a prognostické výstupy. Napomůže tak diagnosticko-léčebnému procesu a zároveň bude kompatibilní s výzkumným záměrem plánované studie Dětské kliniky FN Plzeň, zabývající se novými léčebnými postupy u Crohnovy choroby u dětí.

Projekt finančně podpoří hnutí Na vlastních nohou – Stonožka, jehož hlavním heslem je Nikdy nejsi sám, a snaží se tak přiblížit dětské pacienty k jejich zdravým vrstevníkům a naopak. Hnutí Na vlastních nohou – Stonožka je humanitární a mírová organizace, v níž děti pomáhají jiným dětem. Bylo založeno roku 1990 Češkou žijící v Norsku, paní Bělou Jensen. V hnutí se angažují tisíce dětí a stovky učitelů v českých školách, na Slovensku a v Norsku: malují vánoční přání, získávají finanční prostředky organizováním Stonožkových týdnů či pořádají prodejní výstavy, sbírky, koncerty a jiná vystoupení na pomoc nemocným a postiženým dětem v ČR i v jiných zemích světa. Stonožkové hnutí má své patrony mezi významnými světovými i českými osobnostmi. Mezi nejznámější patří kardinál Dominik Duka OP, bývalý generální tajemník NATO George Robertson a dlouhodobým partnerem je Generální štáb Armády ČR.

Gallery

Faculty of Applied Sciences

Kateřina Modrá

20. 05. 2016

RICE Research Center Develops Unique Technology for Plastics Separation

Press Release Transfer Science

Faculty of Electrical Engineering

03. 05. 2021

The Faculty of Electrical Engineering of the University of West Bohemia can boast of a new patent

University Achievements Science

Faculty of Electrical Engineering

17. 06. 2021

What can the University of West Bohemia do for the future of the world?

Students University Employees

University-wide

19. 05. 2021

University of West Bohemia Among Top 7 Czech Universities in Terms of Sustainable Development