Sutnarka byla vidět na veletrhu v Bologni

International Studující Úspěchy

V italském městě Bologna se už 59 let pořádá mezinárodní veletrh knih pro děti a mládež Bologna Children's Book Fair, který je světovým svátkem ilustrovaných knih. Výběr nejlepších ilustračních prací svých studentů zde prezentovala i Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara.

Už první účast Sutnarky na veletrhu Bologna Children's Book Fair v roce 2019 sklidila veliký ohlas a letos tomu nebylo jinak. Po dvouleté přestávce způsobené pandemickými opatřeními se ve dnech 21. až 24. března sjelo do Bologni na 1070 vystavovatelů z devadesáti zemí. Expozicí Sutnarky prošla velká část z 21 432 návštěvníků mezinárodního veletrhu. Stěny stánku pokrývaly bílé bannery s černobílými ilustracemi od studentů. Připomínaly 430. výročí narození J. A. Komenského, jehož jméno je známé všem tvůrcům knih pro děti.

Stánek umělecké fakulty nabízel velké množství čerstvých prací studentů ateliérů Didaktická ilustrace, Mediální ilustrace, Kniha a tvarování papíru a Komiks a ilustrace pro děti. Návštěvníci mohli obdivovat knihy, papírové objektů, pop-upy, ziny, komiksy, deskové hry i dekorovaný porcelán, a odnášeli si katalogy, ilustrované pohlednice a pozvání na Jiří Trnka International Symposium 2022. Vystavená díla přitahovala pozornost a vyvolávala nadšení u zahraničních nakladatelů, pedagogů, profesionálních výtvarníků i autorů a samozřejmě u italských studentů ilustrace.

Vrcholným okamžikem účasti Sutnarky na Bologna Children's Book Fair 2022 bylo slavnostní vyhlášení nominací světové ilustrační soutěže Silent Book Contest. Mezi třináct finalistů se probojovali hned tři naši studenti - Kateřina Illnerová, Anna-Marie Kohutová, Marto Kelbl. Jméno absolutního vítěze soutěže bude oznámeno letos v květnu. Virtuální výstavu soutěže Silent Book Contest si můžete prohlédnout a dozvědět se více o příbězích a autorech na webu soutěže. Před dvěma lety byla v úzkém výběru této soutěže už studentka Lucie Šťastná, jejíž kniha vyšla v nakladatelství Carthusia Edizioni a byla v prodeji na několika stáncích včetně oficiálního veletržního obchodu.

Ve stánku Bienále ilustrací Bratislava byla mimo jiné vystavena kniha Beethoven absolventky Veroniky Bílkové, která získala v roce 2021 ocenění Honorary Mention na tomto světovém ilustračním klání a vznikla jako diplomová práce právě na fakultě.

Prezentace oceněné knihy Kateřiny Illnerové

Finalistka soutěže Anna-Marie Kohutová

Finalistka soutěže Kateřina Illnerová

Finalista soutěže Marto Kelbl