Motýli v ghettu nežijí - Operace Anthropoid

25. května, 18:00 - 2. července, 15:00

Galerie Ladislava Sutnara, Riegrova 11, Pzeň

Konference Studenti Výstava

Třetí pokračování výstavního projektu "Motýli v ghettu nežijí" se zabývá atentátem na Reinharda Heydricha, který 27. května 1942 v Praze provedli parašutisté československé exilové vlády Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Nese název podle krycího jména této vojenské akce – operace Anthropoid.

Vstup: volný

Motýli v ghettu nežijí je dlouhodobý výzkumný, vzdělávací, publikační a výstavní projekt, který vytvořil a vede kurátor Jan Van Woensel. Od roku 2019 se studenti ateliéru Fotografie z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara každoročně věnují semestrální introspektivní reflexi a kritickému studiu klíčových momentů druhé světové války. Každý ročník přináší nová témata, kterým se studenti věnují s podporou kurátora Van Woensela a českých i zahraničních historiků.

Výstava Motýli v ghettu nežijí - Operace Anthropoid připomíná 80. výročí hned několika významných událostí zároveň – pokusu o atentát na Reinhard Heydricha a jeho následné smrti, zničení Lidic a Ležáků a posledních bojů československých vojáků v kryptě pražského kostela sv. Cyrila a Metoděje. V průběhu roku 2022 se výstava přesune také do izraelského Tel Avivu.

Třetí pokračování projektu Motýli v ghettu nežijí se zabývá atentátem na Reinharda Heydricha, který 27. května 1942 v Praze provedli parašutisté československé exilové vlády Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Podle krycího jména této vojenské akce – operace Anthropoid – byl zvolen i název celého třetího ročníku. Ten byl zahájen 30. září 2021 konferencí, na níž diskutovali německý historik Robert Gerwarth, historička a badatelka Radka Šustrová, Jana Raila Hlavsová z Národního památníku hrdinů heydrichiády a ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. Zapojení studenti ateliéru Fotografie se zúčastnili exkurze do Lidic s odborným výkladem a poté se individuálně věnovali studiu událostí, které jsou mezinárodně známé jako hrdinský čin následovaný nesmírnou tragédií a které vedly k uznání tehdy rozbitého Československa.

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

25. 05. 2022, 18:00

28  -  04 June - September

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici

28. 06. 2022, 17:00

22 September

Plzeňský Prazdroj

22. 09. 2022, 16:00

11  -  15 July

Univerzitní 22, Plzeň; Hradební 22, Cheb.

Fakulta ekonomická

11. 07. 2022