Technické hrátky a zajímavosti zaplní centrum Klatov

Festival Tisková zpráva Věda

Na návštěvníky Dne vědy a techniky v Klatovech čeká ve čtvrtek 16. června od 9 do 17 hodin programování, chytré textilie, nanostrukturní materiály i testy zručnosti.

Den vědy a techniky Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) zamíří po dvou letech opět i mimo krajskou metropoli. Festival vědy pro malé i velké, který představí fyziku, robotiku a další disciplíny zábavnou a interaktivní formou, se bude konat ve čtvrtek 16. června od 9 do 17 hodin na náměstí Míru v Klatovech.

Po dvouleté pauze vynucené covidem se žáci základních a středních škol i široká veřejnost z Klatov a okolí může těšit na Den vědy a techniky ZČU. V Plzni má tento festival vědy tradici už od roku 2006, v Klatovech se díky podpoře Plzeňského kraje nyní koná podruhé.

Na návštěvníky Dne vědy a techniky v Klatovech čeká programování, chytré textilie, nanostrukturní materiály i testy zručnosti. Fakulta strojní představí například robotického slona, kterého si zájemci sami zkusí ovládat. Žáci na jejím stánku poznají také základy obrábění nebo si nechají změřit sílu svého hlasu. Fakulta aplikovaných věd nechá nahlédnout do světa nanomateriálů, které mohou být třeba i tisíckrát tenčí než lidský vlas. Představí „chytré okno“, které umí v horkých dnech odrážet část tepelného slunečního záření, předvede papírový tácek, který se nedá namočit, a přiblíží, jak funguje levitace. Zájemci se také seznámí s geomatikou. Čekají na ně geo-hry, netradiční kvízy, mapy, měření vzdáleností a další ukázky práce geomatiků. Fakulta elektrotechnická se zaměří na smart textilie – představí chytrý hasičský zásahový oblek a chytré hasičské boty, vyvinuté ve výzkumném centru RICE. Na svůj stánek zve však i ty, které baví akustika. V expozici Fakulty pedagogické si zájemci vyzkoušejí technologii obrábění na malých programovatelných obráběcích strojích, oblíbený 3D tisk nebo si mohou naprogramovat jednoduché roboty – mBoty a Ozoboty. Studenti Fakulty zdravotnických studií předvedou výbavu zdravotnických záchranářů a ukázky první pomoci.

Kromě fakult Západočeské univerzity se na Dni vědy a techniky v Klatovech představí také Hvězdárna v Rokycanech a Plzni, která nabídne pozorování oblohy astronomickým dalekohledem, a místní střední školy, konkrétně Střední průmyslová škola Klatovy a Gymnázium Jaroslava Vrchlického. Své stánky tu budou mít také partneři akce, mezi něž patří například Grafia, Neveon, Rodenstock a další.

Den vědy a techniky bude na klatovském náměstí Míru trvat od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma. V Plzni se letos Den vědy a techniky ZČU uskuteční v pátek 9. září. Jeho dějištěm bude stejně jako v minulých letech náměstí Republiky.Galerie


Celouniverzitní

Šárka Stará

09. 06. 2022