Začaly tradiční letní školy ZČU. ArtCamp i Mezinárodní letní jazykovou školu čeká zahajovací party

Tisková zpráva Univerzita Veřejnost

Mezinárodní letní jazyková škola se koná už 32. rokem, umělecký ArtCamp odstartoval 16. ročník. Podívejte se na jeho podrobný program.

Na Západočeské univerzitě v Plzni dnes odstartovala první vlna tradičních letních škol. Začaly dvě největší, a to Mezinárodní letní jazyková škola Ústavu jazykové přípravy a umělecký ArtCamp v režii Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, a spolu s nimi také letní škola kybernetiky Campo Arduino, již pořádá Fakulta aplikovaných věd, a v Plzni a v Chebu letní škola Fakulty ekonomické Homo Economicus.

ArtCamp se letos koná po dvouleté přestávce, kterou způsobila pandemie, a přivítá 333 účastníků, což je asi jen o 50 méně než při posledním ročníku. Mezinárodní letní jazyková škola zase očekává na 390 účastníků, a to je oproti loňskému slabšímu ročníku skoro o 80 více. Většina z nich se setká v úterý 12. července na společné zahajovací party obou škol, kterou bude od 18 hodin hostit ateliér Multilab Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a také venkovní scéna Zikkurat, kde od 19 hodin vystoupí úspěšná jazzová zpěvačka a absolventka ZČU Mirka Novak a hudební skupiny Pionýři prostoru a Dílna Rekords. Na akci je zvána i široká veřejnost.


ArtCamp 2022

Termín konání:  11. – 29. 7. 2022

Letní školu pořádá: Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU

Místo konání: Plzeň - ateliéry FDU, Praha - Centrum současného umění DOX 

Už po šestnácté bude červenec na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara patřit mezinárodní letní škole umění ArtCamp. Tři inspirativní týdny plné umění a designu přilákaly 333 účastníků z České republiky a ze zahraničí. Proběhne 32 uměleckých kurzů a připraven je i zajímavý doprovodný program, jehož část je přístupná široké veřejnosti, která tak může okusit atmosféru letní školy.

„Jsme velmi rádi, že i po dvouleté pauze způsobené pandemií a navzdory současné nelehké situaci si ArtCamp znovu našel své početné publikum. Čeká nás 32 kurzů, zahajovací party, večery s prezentacemi zajímavých uměleckých osobností, projekce studentských filmů a animací a mnoho dalšího. V Galerii Ladislava Sutnara bude od 12. července k vidění výstava Original Loiri, kde se představí host letní školy, finský umělec Pekka Loiri,“ shrnuje provozní ředitelka letní školy Lenka Kodýtková.

ArtCamp každoročně nabízí širokou škálu zájmových, profesionálních i přípravných kurzů pro veřejnost.  „Kurzy jsou vhodné pro všechny – pro budoucí studenty umění jako příprava na talentové přijímací zkoušky, pro studenty a absolventy vysokých škol i pro každého, kdo se chce více poznat, objevit či rozvinout svůj talent, nebo si jen aktivně odpočinout při tvorbě ve společnosti nových zajímavých přátel,“  vysvětluje umělecký ředitel letní školy, proděkan Josef Mištera, a dodává: „Již tradičně jsme zaznamenali největší zájem o přípravné kurzy, jako je figurální kresba, ilustrace a fashion design, stejně jako o kurzy zaměřené na grafický design, digitální fotografii, šperkařské techniky nebo tvorbu komiksu a storyboardu.“

Vybrané kurzy (kresba, digitální fotografie) budou probíhat v Centru současného umění DOX v Praze.

Mezi zahraničními účastníky letní školy, kterých je letos na sedmdesát, je i početná skupina těch z Ukrajiny. „Sutnarka totiž i v rámci letní školy pokračuje v pomoci lidem zasaženým válkou a nabídla místa v kurzech jak zájemcům z partnerské školy v ukrajinském Chersonu, tak uprchlíkům prostřednictvím plzeňského integračního centra MOST. Další aktivitou směřující na pomoc Ukrajině je i pokračující benefiční prodej děl studentů a pedagogů Sutnarky, který bude probíhat až do 12. 8. v prostorách Galerie Inkubátor přímo na fakultě,“ doplňuje proděkan Mištera. Zájemci mohou z vystavených děl vybírat denně mezi 9 a 16 hod., zakoupit je bude možné buď vždy v pátek v rámci zakončení příslušného týdne letní školy ArtCamp nebo po individuální domluvě s koordinátorkou MgA. Irenou Henzl Velichovou na ivelicho@fdu.zcu.cz.

 

Kurzy 2022
Zástupci médií budou po předchozí domluvě (viz kontakt níže) jako vždy v průběhu celé letní školy vítáni, aby pořídili fotografie, záběry a rozhovory přímo v kurzech:

11. - 15. 7. 2022

Analogová černobílá fotografie
Design šperku / šperkařské techniky
Digitální fotografie / městská krajina – DOX Praha
Digitální fotografie / základy
Fashion design / příprava na přijímací zkoušky
Figurální kresba / příprava na přijímací zkoušky
Grafický design a plakát
Ideální grafická značka 
Keramický design / příprava na přijímací zkoušky
Knižní vazba
Litografie
Malba
Modelování pro designéry
Nová média
Storyboard – Miroslav Moc
Výtvarné řešení PC hry
Základy 3D modelování a 3D tisku 

18. - 22. 7. 2022

Architektura
Design / příprava na přijímací zkoušky
Design interiéru
Digitální malba
Grafický design – Pekka Loiri, FN
Knižní vazba
Komiks
Kresba – DOX Praha
Serigrafie

25. - 29. 7. 2022

Animovaný film
Arteterapie
Design interiéru / příprava na př.zkoušky
Ilustrace / příprava na přijímací zkoušky
Malba
Videotvorba 

Vždy v pátek odpoledne proběhne už tradičně krátká výstava prací, které v jednotlivých kurzech vznikly. Účastníci kurzů tak mají možnost zhlédnout výsledky pětidenní práce svých kolegů a zakončit svůj týden na ArtCampu. Výstava je přístupná i široké veřejnosti a probíhá od 14 do 15 hod.

 

Další program přístupný veřejnosti: 

12. 7. 2022 od 19 hod.  Zahajovací party dvou největších letních škol na ZČU - pořádá Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ve spolupráci s Mezinárodní letní jazykovou školou. Akce se koná na FDU - prostor Multilab a přilehlý venkovní „zikkurat“. Hrají: Mirka Novak, Pionýři prostoru a Dílna Rekords.

13., 21. a 27. 7. od 19 hod. ArtCamp Talks v kavárně Družba. Svoji tvorbu představí umělci a lektoři letní školy ArtCamp, následuje blok studentských filmů a animací.

13. 7. / Radovan Kodera, Václav Šlajch

21. 7. / Pekka Loiri, Petr Klíma, Štěpán Soutner

27. 7. / Lukáš Kellner, Martin Petrlíček

 

20. 7. od 18 hod. Original Loiri – vernisáž výstavy plakátů finského umělce v Galerii Ladislava Sutnara. Pekka Loiri je významný finský grafický designér a držitel Ceny Ladislava Sutnara. Součástí výstavy budou i práce studentů FDU inspirované Loiriho plakáty – ty tak budou k vidění i jako malby na zdi a rozpohybované animované plakáty.

Kontakt: PhDr. Lenka Kodýtková / lkody@fdu.zcu.cz / tel. 723 089 832

 

Zatímco ArtCamp 2022 bude již brzy zahájen, jeho mladší verze pro děti od 8 do 15 let ArtCamp Kids ještě čeká na poslední přihlášky do několika volných míst v kurzu zaměřeném na knihařinu, který proběhne stejně jako ostatní kurzy pro děti v termínu 8. – 12. 8. 2022. 

„ArtCamp Kids zpestří prázdniny padesátce tvořivých dětí, které si samy vyzkouší různé umělecké disciplíny a odnesou si nejen své výrobky, ale i spoustu nových zážitků a dovedností. Poslední volná místa čekají na své účastníky v kurzu zaměřeném na knihařinu, kde si děti vyrobí vlastní notýsky a pop-up přání,“ láká koordinátorka letních kurzů pro děti Irena Henzl Velichová. 

Kontakt: MgA. Irena Henzl Velichová / ivelicho@fdu.zcu.cz / tel. 723 630 420

Galerie


ArtCamp - kurz keramického designu.

ArtCamp - kurz digitální fotografie.

Zahájení Mezinárodní letní jazykové školy.

Celouniverzitní

Pavel KORELUS

11. 07. 2022