ZČU podepsala memorandum zaměřené na výzkumné projekty týkající se elektromobility

Spolupráce Univerzita Věda

Memorandum o spolupráci v oblasti výzkumu, vývoje a inovací, se zaměřením především na baterie pro automobilový průmysl, uzavřela automobilka Škoda Auto a čtyři vysoké školy – kromě Západočeské univerzity v Plzni také ČVUT, VŠCHT Praha a VUT Brno.

Memorandum, které v polovině července uzavřela společnost Škoda Auto se čtyřmi univerzitami, je součástí snahy o vybudování továrny na bateriové články do elektromobilů, tzv. GigaFactory, a její umístění na území České republiky.

Strany memoranda mají zájem podpořit projekt vzájemnou spoluprací na projektech zaměřených na výzkum, vývoj a inovace, a to jak v oblasti baterií, tak v oblasti výroby energie z obnovitelných zdrojů i v rámci celého řetězce od dodávky vstupních surovin přes výrobu baterií a po jejich druhotné využití a recyklaci.

Spolupráce bude naplňována vědeckým bádáním za použití nejmodernějších technologií, výchovou nadaných studentů v rámci projektů, vylepšováním stávajících postupů v oblasti vývoje i organizováním společných odborných sympozií a přednášek.

Podle zprávy ČTK je Česko jedním z uchazečů o vybudování nové továrny pro výrobu baterií pro koncern Volkswagen, jehož součástí je i Škoda Auto. Místo pro GigaFactory nabízí například Plzeňský kraj, který počítá s výstavbou strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně na 400hektarovém letišti. Park by měl být připravený pro strategického investora do roku 2027. Skupina ČEZ pak počítá s přípravou projektu továrny na výrobu baterií na místě elektrárny Prunéřov u Chomutova. Jak uvádí ČTK, Volkswagen plánuje do nové továrny na baterie investovat až 120 miliard korun a chce zaměstnat až 4500 lidí. Vedle ČR mají být ve hře další dvě lokality, například v Polsku. 

Celouniverzitní

Šárka Stará

19. 07. 2022