V budově Fakulty aplikovaných věd nově sídlí EKIS – Energetické, konzultační a informační středisko

Tisková zpráva Univerzita Veřejnost

Chcete se dozvědět, jak úsporněji nakládat s energiemi? Energetické, konzultační a informační středisko (EKIS) na Fakultě aplikovaných věd ZČU poskytuje bezplatné konzultace týkající se všech oblastí využívání energií ve stavbách. Určeny jsou pro občany, podnikatele, firmy i zástupce měst a krajů.

„Od srpna letošního roku se středisko EKIS otevřelo široké veřejnosti i na Fakultě aplikovaných věd. Konzultace poskytujeme buď osobně v prostorách oddělení Stavebního inženýrství v místnosti UC124, nebo online formou prostřednictvím elektronického formuláře, říká Jan Pašek z FAV, jenž je zároveň kontaktní osobou EKIS. Po otevření formuláře si tazatel může vybrat z široké nabídky témat, jichž se jeho dotaz týká. Řešíte např. ceny energií, zajímá vás elektromobilita, pasivní domy, výroba energie z obnovitelných zdrojů nebo jiné oblasti související s využíváním energií ve stavbách? Stačí zaslat dotaz a do týdne dostanete odpověď. „Komu více vyhovuje osobní forma, může navštívit přímo naši fakultu v Technické ulici 8 v Plzni, kde mu budou konzultanti k dispozici vždy v pondělí a ve středu od 13 do 17 hodin. Stejné časy platí i pro online videohovory,“ upřesňuje Jan Pašek, jehož lze kontaktovat prostřednictvím e‑mailu pasek@kme.zcu.cz. Konzultace jsou bezplatné.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) udělilo plzeňské Fakultě aplikovaných věd status EKIS na základě posouzení odbornosti týmu konzultantů. Aktuálně je ZČU jedinou vysokou školou, která status EKIS a s ním spojenou dotaci MPO získala. Kromě FAV najdou lidé odborníky ve více než 60 střediscích EKIS ve všech krajích ČR.

Střediska EKIS poskytují nejen rady týkající se úspor energie, ale také například pomohou s podáním žádosti o dotace s potenciálem energetických úspor. Energetičtí specialisté zdarma poradí v řadě otázek – od výběru úsporného osvětlení přes vhodné zateplení, správné vytápění, plánování rekonstrukce až po velké projekty energeticky úsporných staveb.

Zájemci mohou využít také i-poradnu EKIS, která slouží pro zodpovídání dotazů z oblasti úspor energie a využívání obnovitelných zdrojů. Od roku 2001, kdy byla poradna spuštěna, zde bylo zodpovězeno několik tisíc dotazů. Na jejích webových stránkách je možné vyhledávat v databázi zodpovězených dotazů a nalézt tak odpověď na otázku, aniž by bylo nutné kontaktovat některého z poradců.  

Střediska EKIS jsou jedním z nástrojů, kterým chce MPO motivovat širokou veřejnost k úsporám energie v běžném životě. Střediska jsou dotačně podporována ze Státního programu na podporu úspor energie EFEKT. Cílem dotace je doplnit a zkvalitnit síť bezplatných energetických poraden EKIS a s jejich odbornou pomocí podpořit veřejnost, podnikatele i představitele obcí ve snaze dosáhnout energetických úspor. 


Fakulta aplikovaných věd

Šárka Stará

16. 08. 2022