Odborníci na zpracování přirozeného jazyka uspěli v prestižní soutěži

Skupina dvanácti výzkumníků z katedry informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd ZČU se zapojila do mezinárodní soutěže počítačového zpracování přirozeného jazyka SemEval.

Odborníci ze ZČU se soutěže zúčastnili v celkem šesti různých úlohách a vedli si skvěle. Minulý týden byli pozváni na prestižní světovou konferenci, aby zde svoji práci představili.

SemEval (International Workshop on Semantic Evaluation) je každoročně pořádaná soutěž v oblasti sémantické analýzy přirozeného textu. Letos se konala v americkém San Diegu společně s konferencí NAACL, která patří mezi absolutní špičku v oblasti NLP (natural language processing).

Vědecká skupina, která se na fakultě aplikovaných věd a v jejím vědeckém centru NTIS - Nové technologie pro informační společnost zabývá zpracováním přirozeného jazyka, pracovala na řešení soutěžních úkolů řadu týdnů a jejich úsilí bylo podpořeno interním grantem katedry informatiky a výpočetní techniky. Každá úloha měla několik dílčích problémů a tým se rozhodl řešit jen několik vybraných úloh. Ty nejlepší dopadly následovně:

 • Task 1: Semantic Textual Similarity:
  • Monolingual Semantic Similarity: 2. ze 119 systémů, 2. ze 43 týmů
  • Cross-lingual Semantic Similarity: 1. ze 26 systémů, 1. z 10 týmů
 • Task 2: Interpretable Semantic Textual Similarity:
  • 1. ze 20 systémů, 1. ze 8 týmů
 • Task 5: Aspect-Based Sentiment Analysis:
  • v 5 podúlohách do 3. místa z cca 10 týmů
 • Task 11: Complex Word Identification:
  • 4. ze 42 systémů, 3. z 21 týmů
Ani v dalších kategoriích si náš tým ve složení Tomáš Brychcín, Michal Konkol, Josef Steinberger, Tomáš Hercig, Lukáš Svoboda, Pavel Král, Ladislav Lenc, Václav Rajtmajer, David Steinberger, Ondřej Pražák, Peter Krejzl a Miloslav Konopík nevedl vůbec špatně a účast na vědecké konferenci si také jeho zástupci náležitě užili. Gratulujeme a děkujeme za výbornou reprezentaci!

Galerie


Fakulta aplikovaných věd

21. 06. 2016


Vyšel časopis ZČU&svět

Studenti Veřejnost Zaměstnanci

Celouniverzitní

18. 12. 2019

ZČU připravuje nový strategický záměr

Studenti Univerzita Zaměstnanci

Celouniverzitní

16. 01. 2020

Plzeň bude testovat 5G technologie. Partnerem projektu je Západočeská univerzita

Spolupráce Univerzita Úspěchy

Fakulta elektrotechnická

14. 01. 2020