Erasmus v době pandemie aneb Do Španělska na zkušenou

International Studující Univerzita

Student Fakulty aplikovaných věd ZČU v Plzni Duc Long Hoang strávil na Erasmus pobytu celý akademický rok. Proč chtěl vyjet pandemii navzdory, jak svůj pobyt hodnotí a jak ho to změnilo?

Proč jsi vyjel?

Upřímně, nad Erasmem jsem už přemýšlel poslední dva roky na střední, protože jsem chtěl bydlet mimo rodinu. Od přátel, co už na nějakém pobytu byli, jsem slyšel jen záviděníhodné přihody. Sám jsem prahnul po podobné zkušenosti a při první možnosti, co se vyskytla, jsem vyjel.
A proč zrovna město A Coruña nebo Španělsko? Španělsko mi bylo nejvíce sympatické, protože jsem tam do té doby nikdy nebyl. Původně jsem si vybral město Salamanca, bohužel tam byla požadována španělština na úrovni B1, kterou jsem neměl, a proto volba padla na A Coruñu, která měla i přístup k oceánu.

Co finance?

Díky velkorysému grantu EU a FAV jsem dokázal s menší podporou vyžít celý rok. Celkové stipendium (od EU a FAV) činilo cca 630 € , a moje průměrné měsíční výdaje činily cca 850 € (nutno podotknout, že jsem hodně cestoval a často se stravoval venku).

Jaké jsou celkové dojmy?

Všichni mě měli za blázna, že jsem během pandemie chtěl být na Erasmu, že je to škoda. Jenže já jsem měl mindset "pandemie je všude, tak proč nepoznávat během toho nové město a lidi, než být zavřený doma celý rok?"
V zimním semestru jsme měli přísnější restrikce, ovšem během letního semestru se pravidla začala uvolňovat a rušit, a proto jsme pak po Španělsku více cestovali.
Výuka probíhala kompletně v anglickém jazyce, nicméně místní učitelé na nás občas mluvili španělsky a taky jsem si udělal mnoho španělských kamarádů, a tak jsem i něco pochytil.

Máš nějaké poselství pro svoje spolužáky?

Erasmus je něco, co se nedá popsat ani stovkami stran textu, takže se ani nebudu snažit lidi přemlouvat, protože všichni už slyšeli hlášky typu: “nezapomenutelný zážitek”, “nejlepší rok života”, “poznávání jiných kultur” atd., atd. Věřte mi ale, že pokud vyrazíte na rok, vrátí se po tom roce domů úplně nový člověk.

Fakulta aplikovaných věd

Martina Batková