Cena prof. Jindřicha Halabaly 2022 zná vítěze. Ocenění si odnášejí studentky Sutnarky

Soutěž Úspěchy Výstava

Po dvoukolovém hodnocení odbornou porotou byly v pondělí 7. listopadu slavnostně vyhlášeny výsledky studentské soutěže a zároveň zahájena výstava prací ve výjimečných prostorech bývalé Káznice Brno. Výstavu tam mohou zájemci navštívit do neděle 13. listopadu.

Do druhého kola Ceny prof. Jindřicha Halabaly postoupily celkem čtyři práce tří studentek, z nichž dvě byly oceněny. Markéta Vančurová, studentka 1. ročníku magisterského navazujícího ateliéru Design nábytku a interiéru, zaujala porotu objektem Židle jako obraz. Ve své práci Markéta experimentovala s vrstvením a 3D viděním. Pokud je její židle složená, tvoří kruh a dá se zavěsit na zeď. Přijde-li návštěva, dá se jednoduše vzít ze zdi a zajistit tak, aby se na ni dalo posadit.

Ocenění v kategorii Design nábytku - klauzurní práce si ze soutěže odnáší studentka 3. ročníku bakalářského ateliéru Markéta Blažková. Její policový systém KARi se snaží kombinovat stavební materiály s běžně používanými při výrobě nábytku. Ohýbaná kari síť tvoří jeho bočnice, do nichž se zasunují police s vyfrézovanými drážkami z libovolného deskového materiálu. Nejen jednoduchost sestavení bez použití nářadí a jiných spojovacích komponentů, ale také materiálová a rozměrová variabilita jsou hlavními znaky policových systémů, které tak padnou do jakéhokoliv interiéru.

Kristina Zejkanová, studentka 1. ročníku doktorského studia Mezioborový výzkum prostřednictvím vizuální umělecké tvorby, zaujala porotu hned dvěma pracemi. Do druhého kola soutěže postoupil její závěsný úložný systém LIANA, v němž jako spojovací prvek designérka používá kuchyňský kovový háček. Základním elementem je sada tří poliček, devíti trubek o třech různých velikostech a devíti háčků. Soubor prvků je možné zavěsit na horní konstrukci, a pak dle potřeb opakovat i v dalších patrech. To vše bez použití šroubů, lepidla či jiného spojovacího materiálu. Kristinina druhá práce nazvaná KONÍK zabodovala natolik, že získala ocenění v kategorii Design nábytku - závěrečná práce. Houpací koník – dříve nejoblíbenější dětská hračka - symbol Vánoc a interiérový doplněk – propojuje nevinný dětský svět a alarmující ekologické a společenské problémy jako konzumerismus, nezodpovědnost a nestřídmost západního světa a pokazuje na tabuizování darování něčeho, co již jednou dárkem bylo. "Koníka bychom mohli zařadit k produktům slow design, jelikož namočený použitý balicí papír rozmělněný na kaši a slisovaný musí několik týdnů schnout. Materiál je snadno opracovatelný, vizuálně i hapticky zajímavý a velmi pevný. Tvarosloví respektuje psychologické a estetické principy a nabízí netradiční formu pojetí houpacího koníka, díky čemuž je atraktivní jak pro děti, tak i pro dospělé a je určitě zajímavým a svěžím interiérovým doplňkem," uvádí doktorandka Kristina.

Výstavu v Káznici Brno mohou zájemci navštívit do 12. listopadu od 15.00 do 20.00 hod. a naposledy v neděli 13. listopadu od 10.00 do 16.00 hod. „Letošní ročník jsme pojali trochu odlišně. Prostor s pohnutou historií jsme zaplnili pracemi mladých studentů, abychom mu vdechli život a inspirativní energii. Byla to celkem výzva. I díky významným sponzorům a partnerům, které se nám podařilo zajistit, se nám to myslím podařilo,“ reaguje garantka soutěže Alena Sobotková na otázku, jak s týmem k přípravě soutěže přistoupili.

Organizátoři prokázali odvahu nejen výběrem prostoru pro soutěž, ale i doprovodným programem, který obsahuje řadu přednášek  odborníků z praxe, akademiků i studentů. Jednou z přednášejících byla ve středu 9. listopadu i oceněná Kristina Zejkanová, která hovořila o materiálové empatii a o tom, jestli vše, co končí v koši, je opravdu odpad. 

Cena profesora Jindřicha Halabaly je každoročně udělována studentům vysokých a středních škol v České a Slovenské republice a také dalších zahraničních univerzit. Cena je udělována za nejlepší semestrální projekty v oblasti designu nábytku a interiéru. Soutěž vznikla u příležitosti 100. výročí narození prof. Jindřicha Halabaly. Letošní ročník soutěže organizuje Ústav designu a nábytku MENDELU a Klastr českých nábytkářů.

Galerie


Kristina Zejkanová - Houpací koník

Kristina Zejkanová - Liana

Markéta Vančurová - Židle jako obraz

Přednáška Kristiny Zejkanové

Markéta Blažková - KARi

Kristina Zejkanová - Houpací koník

Kristina Zejkanová - Liana

Markéta Vančurová - Židle jako obraz

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

10. 11. 2022