Výstava vítězných prací soutěže Mobitex odhalila nejnovější trendy v oblasti nábytku

Studující Univerzita Úspěchy

Studenti a studentky designu z vysokých a středních škol opět poměřili své síly. Jejich návrhy nábytku a interiérových doplňků ukázaly nejnovější trendy a poodhalily, co v oblasti bydlení přinese nástup nové generace. Více než osmdesátku nejlepších prací představil návštěvníkům brněnský veletrh.

Od čtvrtka 2. do soboty 4. března proběhla na brněnském výstavišti výstava GRAND PRIX MOBITEX 2023, na níž mohli návštěvníci najít i práce sedmi studentek a jednoho studenta z ateliéru Design nábytku a interiéru Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU. V průběhu výstavy zasedla odborná porota, aby ocenila ty nejprogresivnější modely a prototypy, které vynikaly svou nekonvenčností i funkčností. 

Historie soutěžní přehlídky studentské tvorby na veletrhu MOBITEX sahá až do roku 2006. Letos se do ní zapojily čtyři střední a osm vysokých škol z Česka i Slovenska. Odborná porota posuzovala celkem 129 přihlášených prací a pro výstavu z nich vybrala právě 81. Novinkou bylo hodnocení ve dvou kategoriích, středoškolské a vysokoškolské.

Na 3. místě v kategorii Vysoké školy se umístila studentka prvního ročníku bakalářského studia Viktorie Sniegoňová. Její „Židlové křeslo“ vzniklo pod vedením Štěpána Rouse. Autorka pojala zadání navrhnout židli nebo křeslo neobvyklým způsobem. Výsledný kus nábytku je vyroben z dostupných stavebních materiálů – roxorových tyčí a kanalizačních trubek. Tyče tvoří konstrukci křesla, sváry i rez jsou záměrně přiznané a oproti hladkým trubkám vytváří kontrast.

Studentka druhého ročníku bakalářského studia Alexandra Ščuryová získala za svůj noční stolek Cenu studia POSTROP. Noční stolek Dôvera, který vznikl pod vedením Jany Potiron, vyjadřuje důvěru a budování si důvěry na základě zachování si vlastního soukromí a tajemství, jež by měly být respektovány. Proto se předmětem vyjádření stalo zobrazení nočního stolku jako výrazného solitérního prvku v místnosti.

Galerie


Viktorie Sniegoňová - Židlové křeslo se hodí jak do veřejných „kreativních“ prostor, tak jako solitérní prvek do bytu. Zvolené materiály jsou vhodné i k venkovnímu použití (konstrukce je nastříkaná ochranným bezbarvým lakem). Trubky na sedáku a opěrce lze snadno vyměnit za jiné, tím se otevírá možnost variability.

Alexandra Ščuryová - Noční stolek Dôvera

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

06. 03. 2023