ZČU míří na festival Inovujeme Plzeň

Západočeskou univerzitu zastoupí na festivalu inovací Fakulta aplikovaných věd, Fakulta elektrotechnická, Fakulta strojní, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara a také podnikatelský inovační klub BoostUp.

Západočeská univerzita v Plzni nebude 2. a 3. června chybět na festivalu pro inovátory a technologické nadšence Inovujeme Plzeň, který už pátým rokem organizuje Správa informačních technologií města Plzně. V areálu TechTower na Světovaru se představí přes 50 inovativních firem a univerzit, letošní ročník navíc doprovodí výstava Mohou technologie zachránit svět?, jež vznikla v rámci česko-švýcarské spolupráce. Přijít může doslova kdokoliv, neboť vstup na festival je zdarma.

ZČU na Inovujeme Plzeň zastoupí Fakulta aplikovaných věd, Fakulta elektrotechnická, Fakulta strojní, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara a také podnikatelský inovační klub BoostUp.

Katedra kybernetiky Fakulty aplikovaných věd představí obratného robota s intuitivním programováním, kompletně vyvinutého a sestrojeného na ZČU, který je díky své konstrukci schopný se efektivně vyhýbat překážkám. Je to základní stavební prvek, jenž lze na míru přizpůsobovat různým průmyslovým aplikacím a je na potenciálním zákazníkovi, jaké funkce chce využívat, rozšiřovat či doplňovat.
Katedra informatiky a výpočetní techniky téže fakulty pak láká na oblíbený Smart train, tedy modelovou železnici ve velikosti H0, jejíž vlak může během jízdy ovládat člověk mozkovými vlnami.

Fakultu elektrotechnickou budou reprezentovat katedra výkonové elektroniky a strojů, katedra elektrotechniky a počítačového modelování a katedra materiálů a technologií. V expozici Magneticky ovládané roboty a soft-roboty si bude možné vyzkoušet například bezkontaktní ovládání miniaturních magnetických robotů nebo bionického soft-robotického chapadla, expozice Smart textilie a tištěná elektronika představí senzory, které lze tisknout pomocí nových speciálních materiálů a technologií na ohebné fólie nebo papír, ale dokonce i vyšívat či integrovat přímo do oblečení. Interaktivní bude rovněž expozice s výmluvným názvem Jak vzniká hudba? a expozice Elektrostatický separátor plastů nastíní budoucnost třídění materiálu pomocí zařízení, které vzniklo v laboratořích FEL.

Zástupci Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a Fakulty strojní na festivalu představí Výzkumné inovace v protetice, na nichž uvedené fakulty spolupracovaly ještě s Fakultou zdravotnických studií. Společně vyvinuly nové postupy tvarového, konstrukčního a 3D tiskového řešení pro výrobu zevního lůžka na myoelektrickou protézu horní končetiny.

Fakulta strojní představí kromě výzkumných inovací v protetice také mezifakultní projekt Formula student, který kromě jejích studujících spojuje také kolegy a kolegyně z Fakulty elektrotechnické, Fakulty aplikovaných věd či Fakulty ekonomické. Staví závodní vůz a návštěvníci veletrhu budou moci usednout do jeho simulátoru. Expozice fakulty je pozve rovněž na procházku virtuální realitou.

Více o festivalu Inovujeme Plzeň čtěte v tiskové zprávě města Plzně.

Kompletní program je na www.inovujemeplzen.cz.Celouniverzitní

Pavel KORELUS

30. 05. 2023