Noc vědců lákala na Tajemství do kampusu ZČU

Festival Věda Veřejnost

Západočeská univerzita se letos opět připojila k celorepublikové akci s cílem popularizovat vědu.

Od světla do tmy, od podvečera do noci žil v pátek 6. října kampus Západočeské univerzity vědou. Konal se další ročník celorepublikové akce Noc vědců, při níž má veřejnost možnost osobně poznat vědce a vědkyně, jejich práci a také jejich pracovní prostředí. Letos s tématem Tajemství.

Expozice součástí ZČU zaplnily budovy Fakulty elektrotechnické, Fakulty strojní a Fakulty aplikovaných věd i Univerzitní knihovny, přidali se také partneři, jako jsou Techmania Science Center, Centrum robotiky, Západočeské muzeum, Doosan Škoda Power či Eurocentrum Plzeň. Návštěvníkům a návštěvnicím všech věkových kategorií se kampus otevřel úderem 18. hodiny, strávit v něm mohli čas až do 22 hodin, kdy Noc vědců skončila.

Kromě budov se část program odehrála také v areálu, neboť Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara přichystala tradiční videomapping, letos ovšem putovní, jímž rozzářila například plastiku před budovou Univerzitní 22 či schodiště na budově Fakulty aplikovaných věd. 

Noc vědců se konala na více než 100 místech v celé ČR. Už pošesté akci jako národní koordinátor zastřešilo seskupení dvou ostravských univerzit (OU a VŠB – TUO). Noc vědců jako taková vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise a jejím posláním je ukázat lidem, že věda je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra a další organizace, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty či vědecké show. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.

Projekt SCIENCzEch 22-23 je přidruženou akcí MSCA a Evropské občanské iniciativy podpořené programem Marie Skłodowska-Curie Actions. Výzva: HORIZON-MSCA-2022-CITIZENS-01 (Marie Skłodowska-Curie Actions European Researchers' Night 2022-2023).

The SCIENCzEch 22-23 project is an associated event to the MSCA and Citizens initiative of the European Union funded under the Marie Skłodowska-Curie Actions. Call identifier: HORIZON-MSCA-2022-CITIZENS-01 (Marie Skłodowska-Curie Actions European Researchers' Night 2022-2023)


 

Galerie


Celouniverzitní

Pavel KORELUS

11. 10. 2023